Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





* * * * * 1 voti

Slogan per presentazione turistica della Moldova


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 82 risposte

#71 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,776

Inviato 30 September 2013 - 07:13:05


Visualizza messaggiomoldsport, su 30 September 2013 - 07:09:03, dice:

„Hospitality. Traditions. Mystery” – „Ospitalitate. Tradiţie. Mister” este sloganul turistic al Republicii Moldova, care ne va reprezenta ţara în lume.


Câștigătorul concursului a fost anunțat astăzi, 29 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă dedicată Zilei Mondiale a Turismului. Anunțul a fost făcut de către Directorul General al Agenţiei Turismului, Nicolae Platon.

Începând cu de 01 august 2013, Agenția Turismului a inițiat concursul pentru „Cel mai bun slogan pentru Turismul din R. Moldova”. Acesta urma să se încheie în 23 august, însă a fost luată decizia prelungirii concursului de selectare a sloganului până la data de 8 septembrie 2013.

Scopul acestui concurs a fost de a identifica cea mai reușită formulă care va fi parte componentă a brand-ului turistic al Moldovei în activitatea de promovare pe plan internațional. Identitatea vizuală, logo-ul și sloganul vor avea menirea să atragă turiștii din afara republicii să ne descopere țara.

În perioada desfășurării concursului au parvenit 623 de propuneri de la 152 de participanți.
Din acestea, de către Comisia de concurs a Agenției Turismului, au fost selectate următoarele propuneri care urmează a fi supuse votării online:

# All start with a good wine
# Enjoy the hospitality and traditions
# Explore the unknown horizons
# Hospitality. Traditions. Mystery
# Small country with a big heart
# The land of wine traditions
# The stronghold of traditions
# Traditions inspire
# Welcome in our hospitable paradise
# Welcome. Taste. Love

Autorul celei mai ingenioase propuneri a câștigat o cină pentru două persoane la restaurantul unui hotel de elită din Chișinău.

http://diez.md/2013/...ul-din-moldova/

Brutto brutto eh! :)



.


#72 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 30 September 2013 - 07:43:56


ed il mistero .qual'è ?

Sarà mica quello che corrisponde alla classica domanda :
"ma dove hazzo è la moldova ? "



Immagine inviata


#73 sergio3

sergio3

    TpXMI

  • Ambasadiani MI1ax
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 10,426
    Località:INSUBRIA -PADANIA
    Interessi: TUTTO

    Medaglie




Inviato 30 September 2013 - 08:00:43


Südtirol ist nicht Italien--ti prego o scrivi in tedesco o italiano e basta col solo rumeno-- non li leggo mai, e ci sono argomenti interessanti--Scusami, non voglio fare polemica--

a badica moldsport



Io non mi sento italiano, voglio resistere e insorgere


#74 giemme74

giemme74

    Tpx4MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,813

    Medaglie



Inviato 30 September 2013 - 08:32:59


Visualizza messaggioAmbasada.it, su 30 September 2013 - 07:13:05, dice:

Brutto brutto eh! :)

che più brutto non si può...



Immagine inviata


#75 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 30 September 2013 - 10:52:58


Visualizza messaggiosergio3, su 30 September 2013 - 08:00:43, dice:

Südtirol ist nicht Italien--ti prego o scrivi in tedesco o italiano e basta col solo rumeno-- non li leggo mai, e ci sono argomenti interessanti--Scusami, non voglio fare polemica--

a badica moldsport

Immagine inviata Immagine inviata Immagine inviata


#76 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 30 September 2013 - 18:17:53


Visualizza messaggiosergio3, su 30 September 2013 - 08:00:43, dice:

Südtirol ist nicht Italien--ti prego o scrivi in tedesco o italiano e basta col solo rumeno-- non li leggo mai, e ci sono argomenti interessanti--Scusami, non voglio fare polemica--

a badica moldsport

Visualizza messaggiomoldsport, su 30 September 2013 - 10:52:58, dice:

Immagine inviata Immagine inviata Immagine inviata

consiglio a chi invia messaggi solo in romeno di utilizzare google translate http://translate.google.com/ , selezionare la lingua originale, inserire l'url del topic o messaggio, clickare sul link del risultato, copiare il link della nuova finestra e incollarlo nel messaggio ;)



.


#77 giemme74

giemme74

    Tpx4MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,813

    Medaglie



Inviato 01 October 2013 - 09:12:44


Visualizza messaggiomoldsport, su 30 September 2013 - 07:09:03, dice:

„Hospitality. Traditions. Mystery

mi viene un dubbio... il "mistero" non sarà riferito a dove finiscono i soldi che arrivano da UE e FMI ??? :lol:



Immagine inviata


#78 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 02 October 2013 - 00:57:05


mah...

e' la parola piu' stupida delle tre !!! Andrebbe bene per la Transilvania... :D  ma la Moldavia e' tutto meno che misteriosa.



.


#79 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 05 October 2013 - 00:47:21


Visualizza messaggioRick, su 30 September 2013 - 07:43:56, dice:

ed il mistero .qual'è ?

Sarà mica quello che corrisponde alla classica domanda :
"ma dove hazzo è la moldova ? "

Moldova misterioasă

Semnat de  Iulian Ciocan
Pentru cetăţenii moldoveni obosiţi de tranziţie misterul autohton şi-a pierdut demult conotaţia obişnuită şi e mai curînd sinonim cu haosul şi mizeria.


Noul slogan, care va promova imaginea turistică a Moldovei în lume, a cam fost luat în derîdere, pe FB, de multă lume. OSPITALITATE-TRADIŢIE-MISTER, acesta e sloganul, iar zeflemeaua cea mai mare a provocat-o cuvîntul MISTER.

De ce? Oare nu este Moldova un tărîm exotic-misterios pentru un occidental care habar nu are de cea mai săracă ţară din Europa? Este, fără doar şi poate. Atîta doar că pentru cetăţenii moldoveni obosiţi de tranziţie misterul autohton şi-a pierdut demult conotaţia obişnuită şi e mai curînd sinonim cu haosul şi mizeria.

Da, există aici suficient mister în viaţa de zi cu zi, dar acesta ni se înfăţişează în chip de efect fără cauză, de aparenţă fără esenţă. Misterul autohton nu poate fi dezlegat, el e etern. Niciodată nu vei afla de ce omul aruncă sticla de bere pe trotuar sau de ce vecinul urlă în dricul nopţii. E inutil să cauţi o explicaţie. Ea pur şi simplu nu există. Lucurile se întîmplă fără vreo motivaţie, ele doar se întîmplă.

Moldova e ţara multor întrebări retorice. Ca să afli, în calitatea ta de umil cetăţean, cine a bucşit cu ţigări de contrabandă TIR-ul care a trecut lejer prin vama moldovenească s-ar putea să ai nevoie de ani-lumină! Acesta e misterul pe care îl luau în derîdere, pe FB, cetăţenii moldoveni, un soi de mister necunoscut pentru străinul care aude prima dată de Moldova.

Iar dacă mă gîndesc mai bine, există aici o problemă mare. Nu că îmi displace foarte tare sloganul cu pricina. La rigoare, el e acceptabil şi ar putea chiar să atragă nişte iubitori de voiajuri de pe alte meridiane. Întrezăresc însă aici o contradicţie care mă nelinişteşte. Noi îi invităm pe turiştii străini să vină în Moldova, să se simtă bine aici, să vadă ospitalitatea şi frumuseţea noastră, dar nu sîntem în stare să îmbunătăţim viaţa atîtor concetăţeani de-ai noştri. Noi simulăm ospitalitatea în raport cu turistul străin, care lasă bani aici, dar mulţi dintre concetăţenii noştri trăiesc ani de zile într-un mediu sufocant, neospitalier.

O societate dezagregată, golită de valori, a cărei tradiţie se reduce la cîntece şi gă######, fără o idee unificatoare, încearcă să-i convingă pe oaspeţii ţării că aici e fieful ospitalităţii, tradiţiei şi misterului. Nu zic că turismul e un lucru rău, dar am impresia că un turist străin s-ar simţi mult mai bine într-o ţară în care cetăţenii acesteia se simt minunat.



Immagine inviata


#80 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 05 October 2013 - 01:02:19


seee... vabbeh... allora si dovrebbe andare solo in Svizzera... ! Possibile che i kompagnosky la pensino sempre allo stesso modo in tutto il mondo? Uno si sforza di fare qualcosa (di semplice, vitale, pratico ecc...) e trovi sempre quello che vorrebbe INVECE cambiare il mondo! Se prima nn si cambia tutto e non si realizza la societa' perfetta... non si puo' fare nulla per il divertimento...

Il turismo porta soldi ma porta anche PERSONE che sono utili agli scambi sociali ed economici.

"Prima portate uno in MD e poi si vedra' " e' il mio motto! Non perdete tempo a spiegargli nulla con le parole. E' inutile.

Detto questo il motto nn mi piace... trovo la parola "mistero" un po' sfacciata e rubata ad un contesto che non esiste.



.





Leggono questa discussione 3 utenti

0 utenti, 3 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum