Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





* * * * * 1 voti

Auto e moto sovietiche ancora circolanti in Moldova & Ucraina


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 49 risposte

#41 Virginia

Virginia

    Nb

  • Ambasadiani MI1-e
  • Stella
  • Messaggi: 73
    Località:Trieste

Inviato 04 July 2012 - 22:32:15


Visualizza messaggiosergio3, su 24-Jun-2012 10:31, dice:

Ti dirò, ho guidato la Niva di Natasha nel 2000 ed era già vecchia di una decina di anni--La usava quando lavorava nei campi petroliferi della Siberia--
Era un mulo !! e più di un mulo era un cammello (beveva tanta di quella benzina !!!)

In estate veniva smontato l'albero di trasmissione dal ripartitore dopo il cambio e il differenziale anteriore e i semiassi, per ridurre tutti gli attriti dell'assale anteriore-. Non conoscevano le "ruote libere" da montare sui mozzi--in italia c'erano già--
nel suo ridotto bagagliaio ci caricavi di tutto--
Andavano nella campagna della Babuska di Natasha su una strada impossibile, ma andava--
Un po' (tanto) scomoda per viaggi da Floresti a Kisinev, ma ci si arrivava con le "chiappe" piatte--
Le prime le avevo viste esposte a Vienna, poi sono arrivate in italia (1970/1980)-
Erano un po' diverse !!! Avevano il "vacuum"servofreno (quelle vendute là bisognava attaccarsi al volante e schiacciare come disperati per una frenata d'emergenza--Purtroppo l'ha venduta (e bene)  per comperare una Lada 112 (un grande rottame che dopo 6 anni perdeva pezzi  di carrozzeria, ma buona  di motore)

E pensa che quella macchia è stata progettata in buona parte a Milano in via Pompeo Leoni negli stabilimenti della OM (Officine Meccaniche- Camion) con molti particolari FIAT a partire dal motore (modificato)

:24:  :24:  :24: Grazie,  :rofl:  :rofl:  :rofl: Grazie :thumbsup:



AMICUS VERUS - RARA AVIS

#42 Alfredo Lorenzo Ferrari

Alfredo Lorenzo Ferrari

    TpxMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,559
    Località:Agenzia Turistica e d'affari Go East-Go West, Strada Mihai Eminescu 50, uff. nr. 314, CELLULARE 00373-79679434, Chisinau, Moldova, sito web: https://www.chisinau-kishinev.com

Inviato 12 September 2012 - 17:05:58


Sidecar IMZ-Ural (la produzione di questa motocicletta e' iniziata nel 1941 su ordine di Stalin, l'Armata Rossa fu la prima beneficiaria di questo Sidecar durante la Seconda Guerra Mondiale).
Foto scattata ad Orheiul Vechi.

Ural.jpg




#43 sergio3

sergio3

    TpXMI

  • Ambasadiani MI1ax
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 10,426
    Località:INSUBRIA -PADANIA
    Interessi: TUTTO

    Medaglie




Inviato 12 September 2012 - 18:42:03


Ma questo è un modello recente o modificato di recente--io ho guidato questo questa moto con sidecar--brutta copia della vecchia BMW, però funziona sempre.
Gli ultimi modelli sono abbastanza belli.



Io non mi sento italiano, voglio resistere e insorgere


#44 giemme74

giemme74

    Tpx4MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,813

    Medaglie



Inviato 12 September 2012 - 19:28:24


Visualizza messaggioAlfredo Lorenzo Ferrari, su 12-Sep-2012 18:05, dice:


finalmente abbiamo qualcosa di più vecchio... ops.... meno giovane di Sergio nel forum...  :)



Immagine inviata


#45 sergio3

sergio3

    TpXMI

  • Ambasadiani MI1ax
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 10,426
    Località:INSUBRIA -PADANIA
    Interessi: TUTTO

    Medaglie




Inviato 12 September 2012 - 19:36:03


:beee:  :foolish (6):  :lnr (54):  :lnr (54):  :lnr (54):



Io non mi sento italiano, voglio resistere e insorgere


#46 Alfredo Lorenzo Ferrari

Alfredo Lorenzo Ferrari

    TpxMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,559
    Località:Agenzia Turistica e d'affari Go East-Go West, Strada Mihai Eminescu 50, uff. nr. 314, CELLULARE 00373-79679434, Chisinau, Moldova, sito web: https://www.chisinau-kishinev.com

Inviato 17 September 2012 - 15:47:33


Chisinau. Incidente COMICO nel sobborgo di Durlesti: un Zaporozhets ha tamponato una Porsche Panamera :)))






#47 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 17 September 2012 - 20:53:18


que che è comico è che in Md ci sia chi va in giro con la panamera



Immagine inviata


#48 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 07 December 2012 - 00:19:18


(foto) Topul automobilelor rare produse în Uniunea Sovietică








Immagine inviata
Foto: automarket.ro
Uniunea Sovietică a produs o serie de maşini celebre în întreaga lume pentru faptul că simbolizau comunismul. Volga şi Lada sunt cele mai celebre dintre ele, dar Uniunea Sovietică a avut mult mai multe de oferit, informează automarket.ro.

Mașinile ruseşti comuniste nu erau renumite pentru fiabilitatea lor. Calitatea era îndoilenică, majoritatea fiind bazate pe modele vechi produse iniţial în Europa de Vest sau America.

Lucrurile se complică şi mai mult după căderea comunismului şi desfinţarea Uniunii Sovietice. Multe mărci dispar, reapar, sau sunt reinventate. Ruşii sunt şi astăzi mari amatori de maşini, iar Uniunea Sovietică a fost leagănul în care s-au născut tot felul de automobile ciudate şi rare.

De la autovehicule militare prototip care nu au fost produse în serie până la automobile unicat construite artizanal. Mai jos veți putea vedea un top al automobilelor rare produse în URSS, realizat de automarket.ro.

1. GAZ 62

GAZ, sau Gorkovsky Avtomobilny Zavod este una dintre cele mai cunoscute mărci de automobile sovietice. În 1952, GAZ construia modelul 62, un automobil militar creat pentru a înlocui modelul Dodge 3/4 folosit de ruşi în timpul războiului.

Immagine inviata

2. ZIS-E134 model 1

În 1954 un grup restrâns de ingineri a primit sarcina să creeze un autovehicul militar cu tracţiune 8x8.

Immagine inviata

3. ZIS-E134 model 2

Ulterior, conceptul unui autovehicul militar cu tracţiune 8x8 a evoluat. A doua evoluţie a modelului E134 avea opt roţi dispuse pe întreaga lungime a caroseriei, transformându-se într-un sistem de tracţiune oarecum asemnător cu cel al vehiculelor cu şenile. În plus, noul vehicul avea capacităţi de automobil-amfibie.

Immagine inviata

4.ZIL E167

Modelul ZIL-E167 a fost construit în 1963. Era un autovehicul cu capacităţi off-road gândit pentru uzul pe suprafeţe acoperite cu zăpadă. Pe suprafeţe uscate putea atinge o viteză de 75 km/oră, în timp ce pe zăpadă putea rula doar 10 km/oră. Puterea era furnizată de două motoare de 118 CP, ambele amplasate în partea din spate a autovehiculului.

Immagine inviata

5.ZIL 49061

Un alt vehicul-amfibie cu trei axe construit de ruşi a fost ZIL 49061. De data această, modelul a fost produs în serie şi folosit de forţele militare.

Immagine inviata

6.ZIL-2906

ZIL-2906 este poate cel mai ciudat vehicul construit de ruşi. Are două spirale amplasate sub vehicul care îl ajută să înainteze pe suprafeţe dificile. A fost gândit pentru a fi folosit în mlaştini sau pe zăpadă. Viteza de înaintare era însă mult prea mică: 10 km/oră pe apă, 7 km/oră în mlaştină sau 10,5 km/oră pe zăpadă.

Immagine inviata

7. AXLK-2150

În 1973, AXKL-2150 a fost un SUV de dimensiuni mici. La fel ca multe alte proiecte din acea epocă, nu a trecut de stadiul de prototip, doar două exemplare fiind construite: unul cu hard top, altul cu caroserie deschisă.

Immagine inviata

8.VAZ-E2122

E-2122 are o poveste mai interesantă. A fost un SUV amfibiu capabil să părăsească uscatul şi să fie condus şi pe apă, ca o ambarcaţiune. Tracţiunea în apă era asigurată de roţi, dar viteza de top în modul amfibiu era doar de 5 km/oră.

Immagine inviata


9.ZIL-4102

ZIL-4102 ar fi trebuit să fie urmaşul celebrei limuzine ZIL, folosită atâţia ani de elita Partidului Comunist, o prezenţă nelipsită la defilările din Moscova.

Immagine inviata

10.NAMI-0284

Nami  0284 a fost prototipul unui automobil citadin rusesc. Un fel de Lăstun sovietic.

Immagine inviata

11. MAZ-2000 ‘Perestroika’

Maz Perestroika a fost proiectul pentru un camion modern cu motor şi cutie de viteze amplasate anterior punţii faţă. Camionul era gândit special pentru transportatorii din Uniunea Sovietică. Au fost construite mai multe prototipuri, dar proiectul nu a trecut de acest stadiu.

Immagine inviata

12.Pangolina

Este un automobil creat artizanal de către Aleksandr Kulygin. Caroseria a fost manufacturată din fibră de sticlă, iar designul pare inspirat de Lamborghini Countach.

Immagine inviata

13. "Jeep"

Ruşii au creat în 1972 această replică după cunoscutul Jeep. Pentru construcţia lui au fost folosite piesele de la multe alte modele off-road ruseşti, precum VAZ-2101, GAZ-21 sau UAZ-469.

Immagine inviata

14. Laura

Laura este alt exemplu de automobil sport rusesc creat artizanal. Doi ingineri din Leningrad şi-au dorit atât de mult un automobil, încât au decis să îl creeze singuri. Au construit două exemplare ale acestui model, botezat Laura. Se spune că maşina era capabilă să atingă 170 km/oră şi că avea chiar şi un computer de bord. Una dintre maşini este păstrată într-un muzeu, în timp ce al doilea exemplar a fost dezasamblat.

Immagine inviata

15.Yuna

Yuna este un alt model sport artizanal creat în Uniunea Sovietică. S-a născut din pasiunea pentru automobile a lui Yuri Algebraistov. De la construcţia ei, în 1982, a fost permanent îmbunătăţită şi upgradată. Este singurul automobil sport rusesc care există şi funcţionează în condiţii perfecte chiar şi astăzi.

Immagine inviata



Immagine inviata


#49 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 07 December 2012 - 00:35:28


fra tutti mi ha incuriosito questo , il ZIL-2906

http://www.youtube.c...h?v=afJ18eJeNgU



Immagine inviata


#50 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 07 December 2012 - 03:23:38


la Yuna copiata dalla Maserati Merak maserati_merak.jpg



.





Leggono questa discussione 2 utenti

0 utenti, 2 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum