Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Buongiorno gruppo Domanda: non mi ricordo quanto tempo si può circolare con targa italiana in Moldavia, qualcuno mi può rispolve...


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 1 risposte

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,776

Inviato 03 January 2021 - 16:03:04


Buongiorno gruppo
Domanda: non mi ricordo quanto tempo si può circolare con targa italiana in Moldavia, qualcuno mi può rispolverare?
Grazie mille



(Feed generated with FetchRSS)

https://www.facebook...96962691014245/


#2 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 07 January 2021 - 15:58:40


În conformitate cu Dispoziţia nr. 4 din 24 martie 2020 a Comisiei pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova, Serviciul Vamal anunţă: termenul de aflare pe teritoriul Republicii Moldova a mijloacelor de transport, introduse şi declarate prin acţiune, de către persoanele fizice rezidente şi cele nerezidente, în baza articolului 1841 din Codul Vamal, precum şi articolului 10 din Legea 1569/2002, care expiră în perioada stării de urgenţă, se întrerupe, urmând a curge de la data încetării stării de urgenţă.
Declararea prin acţiune este o formă de declarare expresă (vădită) a mijlocului de transport auto, care scuteşte persoana fizică de completarea unor acte vamale, cu condiţia prezentării organelor vamale amplasate în punctele de trecere a frontierei a actelor de înmatriculare a mijlocului de transport auto, acesta fiind înregistrat în sistemul informaţional al Serviciului Vamal. În cazul aplicării formei de declarare prin acţiune, acte vamale nu se eliberează.
Termenul maxim de aflare pe teritoriul Republicii Moldova a mijloacelor de transport cu numere de înmatriculare străine constituie 180 de zile într-un interval de 12 luni consecutive.
Dreptul de aflare pe teritoriul ţârii noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl au doar autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, cu condiţia achitării vinietei de 180 de euro pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţârii noastre.
De asemenea, atenţionăm că persoanele fizice rezidente şi cele nerezidente sunt obligate să scoată, în termen, de pe teritoriul vamal, mijloacele de transport declarate prin acţiune. În caz contrat, acestea vor fi sancţionate contravenţional, fără dreptul de a introduce pe teritoriul Republicii Moldova alte mijloace de transport în aceleaşi condiţii (declarate prin acţiune).






Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum