Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

EU : Ultimatum la adresa Romaniei – Dura reprimenda EU alla Romania


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 12 risposte

#1 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 24 April 2009 - 21:08:05


EU : Ultimatum la adresa Romaniei – Dura reprimenda dell’EU alla Romania


Parlamentul European: Aderarea României la Uniunea Europeană a fost prematură
24 aprilie 2009 15:18



Europarlamentarii susţin că aderarea României şi Bulgariei la UE "nu a fost tratată de Comisia Europeană cu seriozitatea necesară", notează ediţia de vineri a "Ziarului de Iaşi".
Parlamentarii europeni ameninţă România cu suspendarea fondurilor europene. Legislativul european a cerut Comisiei Europene un raport special privind administrarea fondurilor europene în România, din cauza "ultimelor regrese privind lupta anticorupţie". Potrivit "Ziarului de Iaşi", amendamentele documentului au fost votate joi, 23 aprilie, cu larga majoritate de europarlamentari.
"În textul adoptat, Parlamentul European "cere Comisiei, în lumina ultimului raport al Comisiei şi a regreselor în domeniul luptei anticorupţie, să redacteze un raport special privind gestiunea şi controlul fondurilor UE în România şi asupra progreselor făcute în lupta anticorupţie până la 15 iulie 2009".
"Raportul critică extrem de dur România şi Bulgaria, ţări a căror aderare la UE "nu a fost tratată de Comisie cu seriozitatea necesară". În plus, declaraţiile Comisiei privind stadiul de pregătire al celor două ţări candidate ar fi indus în eroare şi dezinformat Parlamentul European, ducând la situaţia în care fondurile de coeziune au fost acordate unor state membre cu sisteme disfuncţionale", notează publicaţia ieşeană "Ziarul de Iaşi".

Европейский парламент: Вступление Румынии в Евросоюз было преждевременным
24 апреля 2009 г. 15:18

Европарламентарии утверждают, что вступление Румынии и Болгарии в ЕС «не было подготовлено Европейской комиссией со всей необходимой серьезностью», - говорится в пятничном номере румынской газеты «Ziarului de Iaşi».
Европейские парламентарии угрожают Румынии приостановлением выделения европейских фондов. Европейский законодательный орган потребовал от Еврокомиссии представить специальный отчет, касающийся использования европейских фондов в Румынии, в связи с отмеченным «недавним регрессом в области борьбы с коррупцией».
Как указано в материале, опубликованном в «Ziarului de Iaşi», соответствующие поправки в документ были приняты 23 апреля большинством голосов европарламентариев. В тексте документа говорится, что Европейский парламент «потребовал от Комиссии, в свете последнего отчета Комиссии и регресса в области борьбы с коррупцией, составить специальный отчет, касающийся использования и контроля над фондами ЕС в Румынии, а также о результатах, достигнутых в антикоррупционной деятельности».
«В отчете изложена жесткая критика Румынии и Болгарии - стран, вступление которых в ЕС «не было подготовлено Комиссией со всей необходимой серьезностью». Кроме того, декларации Комиссии, касающиеся степени готовности этих двух государств, ввели в заблуждение и дезинформировали Европейский парламент, что привело к ситуации, при которой фонды предоставлялись государствам, с нефункциональными системами»,- отмечает румынское издание «Ziarul de Iaşi».

European Parliament: Accession of Romania to European Union was premature
Friday, April 24, 2009 3:18 PM

European parliamentarians state that accession of Romania and Bulgaria to EU "wasn't approached by European Commission with necessary seriousness", shows the Friday issue of "Ziarului de Iaşi".
European parliamentarians menace Romania with suspension of European funds. European Legislative requested to European Commission a special report on European funds' management in Romania, because of "last regresses in fighting the corruption". According to "Ziarului de Iaşi", the amendments to the document were voted on Thursday, April 23, with large majority of MEPs.
"In the adopted text, European parliament "request the Commission, in the light report of the Commission and regresses in fighting the corruption, to prepare a special report on EU funds' management in Romania and on achievements registered in fighting the corruption until 15th of July 2009".
"The report criticises extremely tough Romania and Bulgaria, the countries the accession of which into EU "wasn't approached by Commission with necessary seriousness". Moreover, the Commission's declarations regarding the level of preparedness of these two candidate countries would have been misleading and misinforming the European Parliament, bringing it to the situation when the funds of cohesion were provided to some member states with dysfunctional systems", points the publication of Iaşi "Ziarul de Iaşi".



Il link all’articolo originale del sito rumeno del "Ziarul de Iaşi".
http://www.ziaruldei...romaniei~ni5do0



Immagine inviata


#2 Guest_Alfredito_*

Guest_Alfredito_*
  • Ospite

Inviato 24 April 2009 - 21:19:56


Era ora che se ne accorgessero, si son fatti (e ci siamo fatti) fottere soldi a mani basse nonchè hanno destabilizzato un intero continente...sia ad ovest che ad est, la Romania merita di essere espulsa dall'UE!


#3 Rosa

Rosa

    Amministratrice

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,833

    Medaglie




Inviato 24 April 2009 - 21:34:08


Visualizza messaggioRick, su 24-Apr-2009 23:08, dice:

Europarlamentarii susţin că aderarea României şi Bulgariei la UE "nu a fost tratată de Comisia Europeană cu seriozitatea necesară"
:24: adesso ben li stanno :24:
Io non sono stata preparata per entrare... adesso che mi sopportino :girl_haha:
quanto alle minacce... mah, mica sono le prime! ;)


Visualizza messaggioAlfredito, su 24-Apr-2009 23:19, dice:

Era ora che se ne accorgessero, si son fatti (e ci siamo fatti) fottere soldi a mani basse nonchè hanno destabilizzato un intero continente...sia ad ovest che ad est, la Romania merita di essere espulsa dall'UE!
Anche a te... ben ti sta! :24:


Visualizza messaggioAlfredito, su 24-Apr-2009 23:19, dice:

  la Romania merita di essere espulsa dall'UE!
Speriamo speriamo!  :24:



Connettere internet cuore e cervello prima di scrivere!! (Franangy)

#4 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 24 April 2009 - 21:34:49


:24:

mai esti chiar timpit!

auzi asculta-ma bine: daca nu-i pentru Romania, voi tarani n-o sa ajungeti niciodata in Europa asa cum a fost pe vremuri, ca drumul Romaniei spre europa trecea prin ungaria.

De ce spun asta? pentru ca sunteti o nimica, o tara nepastuita uitata de Dumnezeu.



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#5 Rosa

Rosa

    Amministratrice

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,833

    Medaglie




Inviato 24 April 2009 - 21:37:41


Visualizza messaggiomarcuzzzo, su 24-Apr-2009 23:34, dice:

:24:

mai esti chiar timpit!

auzi asculta-ma bine: daca nu-i pentru Romania, voi tarani n-o sa ajungeti niciodata in Europa asa cum a fost pe vremuri, ca drumul Romaniei spre europa trecea prin ungaria.

De ce spun asta? pentru ca sunteti o nimica, o tara nepastuita uitata de Dumnezeu.
Marco, per favore, IN ITALIANO!!!!
E vedi che Alfredo e' italiano, come te! ;)



Connettere internet cuore e cervello prima di scrivere!! (Franangy)

#6 Guest_Alfredito_*

Guest_Alfredito_*
  • Ospite

Inviato 24 April 2009 - 21:39:16


muuuu, muuuuuuu, muuuuuuuuuuuu....boule!


#7 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 24 April 2009 - 21:39:24


è quello il problema..manco sputa una parola di moldavo e ci sta da anni.



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#8 Rosa

Rosa

    Amministratrice

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,833

    Medaglie




Inviato 24 April 2009 - 21:50:17


Visualizza messaggioAlfredito, su 24-Apr-2009 23:39, dice:

muuuu, muuuuuuu, muuuuuuuuuuuu....boule!
in effetti, dovevo star zitta... non sei di meglio :conf (13):



Connettere internet cuore e cervello prima di scrivere!! (Franangy)

#9 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 24 April 2009 - 21:52:03


Visualizza messaggiomarcuzzzo, su 24-Apr-2009 23:39, dice:

è quello il problema..manco sputa una parola di moldavo e ci sta da anni.

Si è convinto che esite  :24:  :24:  :24:  :24:



Immagine inviata


#10 Rosa

Rosa

    Amministratrice

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,833

    Medaglie




Inviato 24 April 2009 - 21:52:19


Visualizza messaggiomarcuzzzo, su 24-Apr-2009 23:39, dice:

è quello il problema..manco sputa una parola di moldavo e ci sta da anni.
Figurati! Sa il romeno bene come te ;)



Connettere internet cuore e cervello prima di scrivere!! (Franangy)




Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum