Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

+ difficile rinunciare alla citt. moldava --Cetatenia Moldova:mai greu de renuntat


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 4 risposte

#1 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 04 December 2008 - 22:54:53


c
La cetatenia R. Moldova va fi mai greu de renuntat, dupa ce Parlamentul a introdus joi un sir de modificari in Legea cetateniei.
Chisinau, 4 decembrie ( INFOTAG ). La cetatenia R. Moldova va fi mai greu de renuntat, dupa ce Parlamentul a introdus joi un sir de modificari in Legea cetateniei.
Dupa cum relateaza agentia INFOTAG, documentul prevede ca renuntarea la cetatenie se va permite doar cetatenilor care au resedinta permanenta peste hotare.
De asemenea, se prevede ca renuntarea la cetatenia Republicii Moldova se va aproba doar persoanelor care au indeplinit virsta de 18 ani, cu conditia ca vor prezenta adeverinta privind detinerea cetateniei altui stat sau a garantiei dobindirii unei astfel de cetatenii.
Pavel Buceatchi, ministrul dezvoltarii informationale, a declarat ca in ultimul timp se atesta o crestere considerabila a numarului de cereri de renuntare la cetatenia R. Moldova. Astfel, in prezent exista circa10 mii de cereri de renuntare la cetatenie si doar 7 mii de cereri de acordare.
"Multi refuza la cetatenie nu doar din motivul plecarii din tara, ci si chiar traind aici. Situatia este dezavantajoasa pentru R. Moldova", a declarat el.
Potrivit spuselor sale, cererile de renuntare la cetatenie vor putea fi depuse la reprezentantele diplomatice si la serviciile consulare ale Moldovei peste hotare.
Ministrul a dat asigurari ca proiectul de lege se incadreaza in standardele europene, care prevad ca pentru renuntarea la cetatenie pot pleda doar cetatenii ce locuiesc in alte tari. El a spus ca prevederi legislative similare exista in Italia, Israel etc.
"Speram ca, in rezultatul adoptarii si implementarii acestor modificari, se vor reduce cazurile de renuntare la cetatenia R. Moldova", a mentionat Pavel Buceatchi.

Отказаться от гражданства Молдовы станет труднее
Парламент принял в четверг в первом чтении изменения в закон о гражданстве, которые усложняют процедуру отказа от гражданства Молдовы
INFOTAG
Кишинев, 4 декабря ( ИНФОТАГ ). Парламент принял в четверг в первом чтении изменения в закон о гражданстве, которые усложняют процедуру отказа от гражданства Молдовы.
Как передал аккредитованный в парламенте специальный корреспондент агентства "ИНФОТАГ", документ предусматривает, что отказ будет разрешен только гражданам, которые имеют постоянное место жительства за рубежом. При этом это разрешается только для лиц старше 18 лет, при условии, что они представят свидетельство о гражданстве другого государства или гарантию на получение такого гражданства.
Министр информационного развития Павел Бучацкий отметил, что в последнее время наблюдается существенный рост количества заявлений об отказе от гражданства Молдовы. В настоящее время имеется до 10 тыс. заявлений об отказе от гражданства и только 7 тыс. о предоставлении.
"Отказываются от гражданства не только люди, которые выезжают из страны, но и те, кто живет здесь. Складывается ситуация не в пользу Молдовы", - сказал он.
По словам министра, заявления об отказе от гражданства можно направлять в дипломатические представительства и консульства Молдовы за рубежом.
Он заверил, что законопроект вписывается в европейские стандарты, которые предусматривают, что отказываться от гражданства могут лишь люди, которые живут за рубежом. Он сказал, что аналогичные положения существуют в Италии, Израиле.
"Надеемся, что в результате принятия и внедрения изменений сократятся случаи отказа от гражданства Молдовы", - отметил Бучацкий.


Giving up Moldovan citizenship becoming harder to do
The amendments stipulate that the citizenship renouncement is permitted only to persons having a permanent residence abroad, aged 18 and older, and provided they have produced a foreign citizenship certificate or a guarantee for obtaining a foreign citizenship soon.


Chisinau, December 4 ( INFOTAG ). The Moldovan Parliament has approved in the first reading today amendments to the Citizenship Law that are complicating the procedure of renouncing the Moldovan citizenship.
The amendments stipulate that the citizenship renouncement is permitted only to persons having a permanent residence abroad, aged 18 and older, and provided they have produced a foreign citizenship certificate or a guarantee for obtaining a foreign citizenship soon.
Minister of Informational Development Pavel Buceatchi said, "A considerable growth of applications for Moldovan citizenship renouncement can be observed lately. At the moment, we have 10 thousand such applications on hands, and only 7 thousand applications for acquiring the citizenship. It is noteworthy that renouncement is being sought not only by people who are leaving this country, but also by those who live here. So, the situation is developing not in our favour".
The minister stressed, "The bill is in harmony with European standards, according to which you may give up your current citizenship only if you live permanently in another country. Such rules are practiced in Italy and Israel".
Pavel Buceatchi expressed hope that the law toughening would reduce the Moldovan citizenship-renouncing statistic.



Immagine inviata


#2 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 05 December 2008 - 09:40:10


Asa ca Voronin i-a determinat pe ceilalti de-ai lui sa opreasca mutarea moldovenilor cu pasaportul romanesc.
Ciudat fenomen...



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#3 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 05 December 2008 - 17:42:32


per avere il pasaporto rumeno  

non occorre rinunciare alla cittadinanza moldava

cosa che invece è necessaria per avere il passaporto russo


Un altra occasione persa per tacere



Immagine inviata


#4 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 05 December 2008 - 18:33:14


?...scusa ma non ti seguo....?

anzi no, mi sembra che tu mi venga in contro..



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#5 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 05 December 2008 - 19:02:57


Wellahhh , Wikiuzzo s'è ricordato l'italiano !  :24:  :24:



Immagine inviata





Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum