Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Altercaţii la marcarea Zilei Naţionale a României la Chişinău


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 9 risposte

#1 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 01 December 2008 - 18:16:15


Ziua Naţională a României a fost marcată de unele incidente în faţa monumentului lui Ştefan cel Mare şi Sfânt din centrul Chişinăului, după ce un grup de tineri, "patrioţi ai Moldovei", au încercat să blocheze depunerile tradiţionale de flori, potrivit Agerpres.

Ambasada Românie la Chişinău, lideri politici de peste Prut, reprezentanţi ai ONG-urilor au anunţat pentru ora 10.00 depuneri de flori la monumentul domnitorului. Dar, cu câteva minute înainte de această oră, un grup de circa 15-20 de tineri cu lozinci antiromâneşti şi un aparat de amplificare a sunetului s-au postat în faţa monumentului încercând astfel să blocheze ceremonia. Ei au scandat lozinci antiunioniste şi menite să determine "neimplicarea României în afacerile interne ale Republicii Moldova', precum 'Pentru spirite şi spaţii mai uniţi-vă cu alţii', 'Ambasada României a uitat ce-i omenia", "Pentru afaceri necurate mai vreţi două consulate". Pe afişe erau înscrise mesaje similare: "Căraţi-vă acasă şi sărbătoriţi", "Aşa unire nu dorim", iar unul dintre tineri, probabil din greşeală, a afişat placarda invers.

Tinerii care au declarat că nu fac parte din nici o organizaţie au spus că au venit pentru a bloca manifestaţia dedicată Zilei Naţionale a României. "Suntem un grup de studenţi şi liceeni care susţinem integritatea şi suveranitatea Republicii Moldova, suntem patrioţi ai Moldovei, ne iubim ţara şi suntem contra unirii", a declarat unul din participanţi, refuzând să-şi spună numele.

După câteva minute, câteva persoane au încercat să-i convingă să se dea la o parte pentru a putea depune flori. După ce tinerii au refuzat, unii participanţi la manifestaţie au trecut cu forţa de rândul format de tineri, iar un bărbat a smuls câteva afişe din mâinile acestora. Fiind huiduiţi şi agresaţi verbal, tinerii s-au deplasat în spatele monumentului, după care au plecat.

adevarul

http://www.adevarul....-de-triumf.html



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#2 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 01 December 2008 - 18:18:54


Protest antiromanesc la Chisinau de Ziua Nationala a Romaniei
Circa 20 de tineri au desfasurat un protest antiromanesc la Chisinau in dimineata zilei de 1 decembrie, cand este marcata Ziua Nationala a Romaniei si 90 de ani de la Marea Unire din 1918. Tinerii, care au refuzat sa-si dezvaluie identitatea, au incercat sa impiedice depunerile de flori la monumentul Stefan cel Mare si Sfant.
Chisinau (IPN) Circa 20 de tineri au desfasurat un protest antiromanesc la Chisinau in dimineata zilei de 1 decembrie, cand este marcata Ziua Nationala a Romaniei si 90 de ani de la Marea Unire din 1918. Tinerii, care au refuzat sa-si dezvaluie identitatea, au incercat sa impiedice depunerile de flori la monumentul Stefan cel Mare si Sfant, transmite Info-Prim Neo.
Tinerii, in mare parte vorbitori de limba rusa, s-au postat in fata monumentului, purtand pancarte cu lozinci precum: „Carati-va acasa si sarbatoriti. Sarbatoarea noastra este pe 27 august", „Nu va implicati in treburile interne ale R. Moldova", „Stefan cel Mare este domnitorul Moldovei", „Stop finantarea tradatorilor R. Moldova". Unul dintre tineri scanda la portavoce: „Fratii nostri, frati romani, va purtati iar ca stapani". „Ambasada Romaniei a uitat de omenie", „Plecati acasa si uniti-va cu altii" s.a. Protestatarii s-au declarat „patrioti ai R. Moldova". „Suntem tineri din R. Moldova, care suntem contra unirii, suntem pentru integritatea si suveranitatea R. Moldova. Iubim tara noastra si nu vrem ca cineva sa se amestece in treburile interne ale tarii. Ne aparam tara noastra, R. Moldova, si atat", a declarat jurnalistilor unul dintre tineri.
Tinerii au incercat sa blocheze depunerile de flori. Presedintele Comitetului Helsinki pentru Drepturile Omului din Moldova, Stefan Uratu, a trebuit sa forteze lantul viu al protestatarilor pentru a-si depune buchetul. Stefan Uratu a incercat sa le explice tinerilor ca este dreptul lor sa protesteze, insa acest drept se termina acolo unde se incalca drepturile altora.
Protestatarii au fost impinsi la o parte de reprezentantii Partidului Liberal Democrat (PLDM), care au depus primii flori la monumentul lui Stefan cel Mare. Ulterior, buchete si coroane de flori au depus oficiali de la Ambasada Romaniei, preoti de la Mitropolia Basarabiei, reprezentanti ai Partidului Liberal, membri ai Asociatiei Studentilor Crestini Ortodocsi Romani (ASCOR), elevi si profesori de la liceele cu predare in limba romana din Transnistria si simpli cetateni.
Desi a urmarit de la distanta protestul, ambasadorul Romaniei in R. Moldova, Filip Teodorescu sustine ca nu a vazut nimic. „Nu stiu ce a fost pentru ca eram in pregatire. Cand am venit, lucrurile erau normale", a spus ambasadorul, solicitat de Info-Prim Neo.
„In R. Moldova practic nimic nu se intampla fara incidente", a declarat jurnalistilor liderul PL, Mihai Ghimpu. „Imi pare rau, dar la noi inca persista mentalitatea sovietica, oameni care nu inteleg ce inseamna libertatea cetateanului. Si tinerii sunt indusi in eroare de masina veche, care continue sa functioneze la noi. Oricum daca ar fi de comparat anii 1988 cu 2008, multe lucruri s-au schimbat", a spus Ghimpu.
Imbracati in straie populare, purtand icoane si steaguri tricolore, membrii ASCOR din Romania si R. Moldova au incins „Hora Unirii" in jurul monumentului lui Stefan cel Mare. Tinerii crestini au interpretat cantece patriotice si bisericesti. „Am venit cu foarte mare dragoste sa fim alaturi de romanii din R. Moldova sa constientizam jertfa predecesorilor nostri, sa-i apreciem si sa fim mandri de meritele lor si sa incercam si noi sa facem lucruri bune", a declarat Cornel Ursachi, membru ASCOR din Buzau.
In amiaza zilei Ambasada Romaniei si Uniunea Artistilor plastici din R. Moldova au vernisat expozitia de arta plastica contemporana din R. Moldova si Romania „1 decembrie - Ziua Nationala a Romaniei", care va fi deschisa pana la 14 decembrie la Centrul expozitional „Constantin Brancusi". Seara, incepand cu ora 16.00, PL va organiza un concert in scuarul Teatrului National de Opera si Balet prilejuit de aniversarea a 90-a de la Marea Unire.
La 1 decembrie 1918, Adunarea Nationala de la Alba Iulia a adoptat o Rezolutiune care consfinteste unirea tuturor romanilor din Transilvania, intreg Banatul si Tara Ungureasca cu Romania. 1 decembrie 1918 marcheaza bilantul luptei romanilor pentru intregire statala, care vine sa incununeze precedentele actiuni ale romanilor din Basarabia (27 martie 1918) si Bucovina (15/28 noiembrie 1918).
Dupa evenimentele din decembrie 1989, ziua de 1 decembrie a devenit Ziua Nationala a Romaniei.

Антирумынская акция протеста в Кишинэу в день Национального праздника Румынии
Молодые люди, отказавшиеся рассказывать о своей принадлежности, попытались препятствовать возложению цветов к памятнику Штефану чел Маре.
Chisinau (IPN) Около 20 молодых людей провели в Кишинэу антирумынскую акцию протеста утром 1 декабря, в день Национального праздника Румынии и 90-летия Великого объединения 1918 года. Молодые люди, отказавшиеся рассказывать о своей принадлежности, попытались препятствовать возложению цветов к памятнику Штефану чел Маре, передает Info-Prim Neo.
Молодые люди, преимущественно русскоговорящие, выстроились перед памятником, держа в руках плакаты с лозунгами: „Carati-va acasa si sarbatoriti. Sarbatoarea noastra este pe 27 august" /"Убирайтесь к себе домой и празднуйте. Наш праздник - 27 августа"/, „Nu va implicati in treburile interne ale R. Moldova" /"Не вмешивайтесь во внутренние дела Республики Молдова"/, „Stefan cel Mare este domnitorul Moldovei" /"Штефан чел Маре - господарь Молдовы"/, „Stop finantarea tradatorilor R. Moldova" /"Прекратите финансирование предателей Республики Молдова"/. Один из молодых людей скандировал в громкоговоритель лозунги: „Fratii nostri, frati romani, va purtati iar ca stapani" /"Наши братья, братья-румыны, вы вновь ведете себя, как хозяева"/. „Ambasada Romaniei a uitat de omenie" /"Посольство Румынии забыло о человечности"/, „Plecati acasa si uniti-va cu altii" /"Уезжайте домой и объединяетесь с другими"/ и др. Протестующие назвали себя "патриотами Республики Молдова". "Мы молодежь Республики Молдова, которая выступает против объединения, мы за целостность и суверенитет Республики Молдова. Любим нашу страну и не хотим, чтобы кто-то вмешивался во внутренние дела страны. Мы защищаем только нашу страну, Республику Молдова, и все", - заявил журналистам один из молодых людей.
Протестующие попытались блокировать церемонию возложения цветов. Председателю Хельсинкского комитета по правам человека Молдовы Штефану Урыту пришлось прорывать живую цепь из молодых людей, чтобы положить букет к подножью памятника. Штефан Урыту попытался объяснить молодым людям, что протестовать - их право, однако это право заканчивается там, где начинается нарушение прав других людей.
Протестующих оттолкнули в сторону представители Либерал-демократической партии (ЛДПМ), которые первыми возложили цветы к памятнику Штефана чел Маре. Позднее букеты и венки возложили и представители посольства Румынии, священнослужители Митрополии Бессарабии, представители Либеральной партии, члены Ассоциации румынских православных студентов (ASCOR), учащиеся и учителя лицеев с преподаванием на румынском языке из Приднестровья, простые граждане.
Посол Румынии в Республике Молдова Филип Теодореску, хотя и наблюдал с определенного расстояния за протестом, заявил, что ничего не видел. "Не знаю, что там было, потому что я занимался подготовкой. Когда я подошел, все было нормально", - сказал дипломат корреспонденту Info-Prim Neo.
"В Республике Молдова практически ничего не происходит без инцидентов", - заявил журналистам лидер ЛП Михай Гимпу. "Жаль, у нас все еще жив советский менталитет, все еще есть люди, которые не понимают, что означает свобода гражданина. И молодые люди вводятся в заблуждение старой машиной, которая у нас продолжает работать. В любом случае, если сравнивать 1988 и 2008 годы, многое изменилось", - подчеркнул Гимпу.
Одетые в национальные костюмы, с иконами и трехцветными знаменами в руках, члены ASCOR из Румынии и Республики Молдова организовали „Hora Unirii" /"Хоровод Объединения"/ вокруг памятника Штефану чел Маре. Молодые христиане исполняли патриотические и церковные песни. "Мы пришли сюда с большой любовью, чтобы быть рядом с румынами из Республики Молдова, чтобы осознать жертву наших предшественников, оценить ее и гордиться их заслугами, пытаться и самим делать добрые дела", - подчеркнул член ASCOR из Бузэу Корнел Урсаки.
В полдень посольство Румынии и Союз художников Республики Молдова открыли выставку современного изобразительного искусства Республики Молдова и Румынии „1 декабря - Национальный праздник Румынии", которая будет работать до 14 декабря в Выставочном центре им. Константина Брынкушь. Вечером, с 16.00 ЛП организует концерт в сквере Национального театра оперы и балета, приуроченный к 90-й годовщине Великого объединения.
1 декабря 1918 года Национальное собрание Алба Юлия приняла Резолюцию, провозгласившую объединение всех румын Трансильвании, всего Баната и Цара Унгуряскэ с Румынией. 1 декабря 1918 года отмечается итог борьбы румын за государственное объединение, ставший венцом предыдущим действиям румын в Бессарабии (27 марта 1918 года) и Буковине (15/28 ноября 1918 года).
После событий декабря 1989 года день 1 декабря стал Национальным праздником Румынии.

Anti-Romania protest in Chisinau on National Day of Romania
About 20 young persons staged an anti-Romania protest in Chisinau in the morning of December 1, when Romania celebrates its National Day and 90 years of the Great Union of 1918. The young people, who refused to identify themselves, tried to hinder the laying of flowers to the monument to Stephan the Great.

Chisinau (IPN) About 20 young persons staged an anti-Romania protest in Chisinau in the morning of December 1, when Romania celebrates its National Day and 90 years of the Great Union of 1918. The young people, who refused to identify themselves, tried to hinder the laying of flowers to the monument to Stephan the Great and Holy, Info-Prim Neo reports.
The young persons, who were mainly Russian speakers, positioned themselves in front of the monument, carrying placards with the inscriptions: "Go Home to Celebrate. We Celebrate on August 27", "Do not Interfere with Moldova's Internal Affairs", "Stephan the Great is Moldova's Ruler", "Stop Financing Moldova's Traitors". One of the young men cried out through a bullhorn: "Our Romanian Brothers Behave Again like Masters", "Romania's Embassy Forgot about Decency", "Go Away and Unite with Others" etc. The pro testers said they are Moldova's patriots. "We, Moldova's youth, are against union. We are in favor of Moldova's integrity and sovereignty. We love our country and want no one to interfere in its internal affairs. We only defend our country, Moldova," one of the young people told the reporters.
The protesters tried to hinder the laying of flowers. The President of the Helsinki Committee for Human Rights in Moldova, Stefan Uratu, had to make his way through the protesters in order to lay his bouquet to the monument. He tried to explain to the young people that they have the right to protest, but they should not violate other people's rights.
The protests were driven away by representatives of the Liberal Democratic Party (PLDM), who laid flowers to the monument to Stephan the Great. Officials of the Romanian Embassy, priests of the Bessarabian Metropolitan Church, representatives of the Liberal Party, members of the Romanian Ch ristian-Orthodox Students Association (ASCOR), students and teachers of Romanian teaching schools in Transnistria and ordinary people laid flowers and wreaths at the monument afterward.
Though following the protest from a distance, the Romanian Ambassador to Moldova Filip Teodorescu said he saw nothing. "I don't know what happened as I was in preparation. When I came, everything was in order," the ambassador told Info-Prim Neo.
"Practically nothing in Moldova happens without incidents," the PL leader Mihai Ghimpu told the reporters. "It is a pity, but the people in Moldova still have the Soviet mentality and do not understand what freedom is. The young people are also misled. Anyway, many things have changed since 1988," Ghimpu said.
Dressed in national clothes and carrying tricolors and icons, members of ASCOR of Romania and Moldova performed a dance around the monument to Stephan the Great. The young C hristians sang patriotic and church songs. "We came to support the Romanians in Moldova, acknowledge the sacrifice of our predecessors, praise them for their merits and try to do good things," said Cornel Ursachi, members of ASCOR from Buzau.
In the afternoon, the Romanian Embassy and the Union of Plastic Artists of Moldova inaugurated the exhibition of Moldovan and Romanian contemporary plastic arts "December 1 - National Day of Romania". It will be open until December 14 at the Exhibitions Center "Constantin Brancusi". Starting at 16.00, the Liberal Party will hold a concert in the Square of the National Opera House, dedicated to the 90th anniversary of the Great Union.
On December 1, 1918, the National Assembly in Alba Iulia declared the Union of Transylvania with Romania. This holiday, set after the 1989 Romanian Revolution, marks the unification not only of Transylvania, but also of the provinces of Banat, Bes sarabia and Bukovina with the Romanian Kingdom, in 1918, the Union of Transylvania with Romania being the last event, sealing the unification of the country.
After the events of December 1989, December 1 became the national holiday of Romania, the Union Day.




http://www.protv.md/...ile=30163#30163


4_gatti.jpg



Immagine inviata


#3 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 01 December 2008 - 18:22:49


Atata timp cit comunistii ii vor duce pe moldoveni cu vorba,nu se va schimba nimic. Pe masura ce generatiile se vor schimba, poate ca si nici noi comunisti nu s-ar mai pune sa strabata orasele noastre, satele noastre din tara, ca sa-i convinga pe batranei din sat sa voteze pentru Voronin asezind masa cu piftii,salam,carnatiori si sarmale...



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#4 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 01 December 2008 - 18:28:22


infatti: ecco i quattro gatti di Rick.

Li potete vedere di fronte al monumento di Stefan Cel Mare, con i manifesti dipinti a mano dalla moglie di Voronin.

Immagine inviata


azz! no!...sono cinque!  :24:



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#5 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 01 December 2008 - 18:43:24


io mi riferivo a tutti , questi sono i primi 2 ,

gli altri 2 gatti sono invece quest'altri


Immagine inviata



Immagine inviata


#6 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 01 December 2008 - 18:52:24


Hai ma! dreptul cainilor lui Voronin este aceea de a-i stopa pe niste oameni,amarati de tot,care n-au avut nicio vina decat sa puna niste flori pe baza statuii? Daca romanii sunt atat de necajiti si de neinsemnati, in ceea ce priveste viata politica a Moldovei, de ce sa-i stopati? de ce sa se impiedice sarbatorarea ziua unirii?



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#7 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 01 December 2008 - 18:55:45


Parastas de Ziua Unirii la Chişinău

4_gatti.jpg



Immagine inviata


#8 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 01 December 2008 - 19:02:50


CIRCA 2,300  ROMÂNI DIN MOLDOVA
AU PARTICIPAT LA ALEGERILE PARLAMENTARE
DIN ROMÂNIA


4_gatti.jpg



Immagine inviata


#9 marcuzzzo

marcuzzzo

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 372

Inviato 01 December 2008 - 19:12:04


hahah!

e che vor di?!? in Italia ci sono 1 milione di romeni, dei quali circa 3000 hanno votato...forse, vuol dire che non esistono.  :24:

Di certo, Voronin potrebbe ottenere una partecipazione al voto del 99%, come Saddam Hussein.  :clapping:



QUOTE(Rick @ 18-Apr-2009 15:40) Visualizza messaggio

il rumeno non lo capisco

il moldavo si  :)

#10 Octy

Octy

    Nb

  • Ambasadiani MI1e
  • Stella
  • Messaggi: 23

Inviato 27 January 2009 - 15:28:48


Rick, ia fii sincer si tu odata. Spune sa stim, cine si cat iti plateste pentru neghiobiile pe care le scrii?

A.. stai, am uitat ca nu vorbesti romana. Ei nu-i nimic, daca ai sa doresti sa ma intelegi, vei invata-o =]



<object width="500" height="50"><param name="movie" value="http://www.webalice....></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.webalice....sh/Ch_sign.swf" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="500" height="50"></embed></object>




Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum