Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





* * * * * 1 voti

…cica vesnicia s-a născut la sat…


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 2 risposte

#1 Galya

Galya

    MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStella
  • Messaggi: 236
    Località:Chisinau

    Medaglie







Inviato 30 July 2013 - 06:21:26


In fiecare week-end merg la tara,  in satul copilăriei mele, acolo unde o am pe mama, dar si pe tata…
Astăzi am incercat un pic sa-l privesc prin ochii copilariei si am realizat ca este de nerecunoscut…
Immagine inviata
Pământuri lăsate in paragină, multe dintre ele abia abia amintesc, ca undeva, cândva a fost ceva…
Aici,  cand eram copil a fost o frumoasa plantatie de salcam…unde noi copiii din mahala, petreceam toată vara, fie dandu-ne in scranciob, fie la păscut bobocii, sau prin carierele de nisip, numarand vizuinile vulpilor…


Immagine inviata
Astăzi avem câțiva puieti pe care ii mănâncă caii si oile consatenilor…
Pe acest loc a fost cândva o plantatie de vita de vie, astăzi a rămas doar amintirea si o bucata de pământ parlogit…


Immagine inviata
Iar acesta este drumul pe care alergam cand eram copil, aici făceam “ceaunele” din praf turnand cu gura apa, tot pe aici, ne jucam de-a imparate imparate, spionii sau turca…astăzi parca este mai mic, mai neincapator…

Immagine inviata
Aceasta este fantana, apa căreia, mama o lauda de fiecare data cand venim acasa. Astăzi am fost sa-i aduc mamei o caldare de apa, dupa mult timp, cred ca vreo 10 ani…  M-a durut sufletul s-o vad in ce hal a ajuns, nu mai este tata, sa facă curat si sa organizeze anual, “curatitul fantanii”, iar mama, nu mai are putere…uneori nici o caldare de apa sa-si aducă…
Immagine inviata
M-a durut sa descoper, ca, nici cararusa spre fântână nu mai exista, semn ca prea putina lume vine sa ia apa…

…unicul, care pare sa fie neschimbat, este iazul din localitate, deși a suferit si el transformari, astăzi l-am prins la Apus de soare si cu nostalgie mi-am amintit, cand in adolescenta, veneam aici, cu gasca de atunci si petreceam seri de week-end foarte lungi…pana la rasaritul soarelui, Immagine inviata
Immagine inviata


se spune ca… vesnicia s-a nascut la sat, dar satul copilăriei mele nu a rămas “invesnicit” si nu mai e asa cum  il știam, dar…sincera sa fiu, nici eu nu mai sunt acea de altădată…
Gaia Panzaru


http://panzaru.com/c...-nascut-la-sat/


#2 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 30 July 2013 - 16:25:54


aho... le foto orizzontali devi farle con i tasti del volume dell'iphone verso il basso !!! :angry:



.


#3 vladislav

vladislav

    MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStella
  • Messaggi: 220

Inviato 30 July 2013 - 16:51:40


Visualizza messaggioXCXC, su 30 July 2013 - 16:25:54, dice:

aho... le foto orizzontali devi farle con i tasti del volume dell'iphone verso il basso !!! :angry:

Sono messe aposto cosi, per allenamento fisico del collo. :D :D :D



"Singura prietenie de preţ este cea care s-a născut fără motiv."
(Arthur van Schendel)




Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum