Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

150 milioane de euro, împrumut de la BEI, pentru reabilitarea drumurile naţionale


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 6 risposte

#1 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 25 June 2013 - 14:11:50


Banca Europeana de Investiţii (BEI) va susţine reabilitarea drumurilor din Republica Moldova. Un acord ce prevede oferirea unui împrumut de 150 milioane de euro de către BEI a fost semnat azi, 25 iunie, la Luxemburg, de prim-ministrul Iurie Leancă şi vicepreşedintele Băncii Europene de Investiţii, Wilhelm Molterer, informează UNIMEDIA cu referire la un comunicat al Guvernului.

Potrivit Acordului, mijloacele financiare vor fi direcţionate pentru efectuarea lucrărilor de reconstrucţie a drumurilor pe coridoarele transeuropene ce trec prin ţara noastră - secţiunea de sud-vest a centurii Chişinău, finalizarea legăturii de la Porumbeni la Cimişlia şi un drum de ocolire la Comrat.

Astfel, urmează să fie reabilitate circa 180 km de drum național. Lucrările urmează să fie demarate în 2014.

Precizăm că în şase ani, de când Republica Moldova colaborează cu BEI, au fost iniţiate 9 proiecte investiţionale în valoare totală de 282 milioane de euro, în domenii precum: infrastructura drumurilor, sectorul vitivinicol, renovarea transportului public în oraşul Chişinău, aprovizionarea cu apă şi canalizare a mai multor oraşe din ţară, precum şi creditarea întreprinderilor mici şi mijlocii (ÎMM).

http://unimedia.info...nale-62482.html


#2 giemme74

giemme74

    Tpx4MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,813

    Medaglie



Inviato 25 June 2013 - 14:54:54


i politici moldavi stasera si ubriacheranno... sotto che se magna :lol:



Immagine inviata


#3 Alfredo Lorenzo Ferrari

Alfredo Lorenzo Ferrari

    TpxMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,559
    Località:Agenzia Turistica e d'affari Go East-Go West, Strada Mihai Eminescu 50, uff. nr. 314, CELLULARE 00373-79679434, Chisinau, Moldova, sito web: https://www.chisinau-kishinev.com

Inviato 25 June 2013 - 15:05:17


Speriamo ne usino almeno il 20% per le strade...




#4 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 25 June 2013 - 15:19:43


Visualizza messaggioAlfredo Lorenzo Ferrari, su 25 June 2013 - 15:05:17, dice:

Speriamo ne usino almeno il 20% per le strade...


Ah sissssi ..... per quelle che portano a casa loro di certo :p



Immagine inviata


#5 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 28 June 2013 - 11:46:11


Încă 150 mln euro pentru reabilitarea drumurilor naționale

210 kilometri de autostradă vor fi reabilitați grație unui Acord semnat cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, relatează UNIMEDIA.

Acordul de finanțare prevede oferirea a 150 milioane de euro pentru reabilitarea drumurilor principale din Moldova și a fost semnat de prim-ministrul Iurie Leancă și directorul pentru Transport al BERD, Sue Barett, în satul Măgdăcești, pe șantierul de reconstrucție a porțiunii Chișinău-Soroca de pe traseul M2, unde lucrările au loc cu ajutorul investițiilor străine.

Împrumutul de 150 milioane de euro vor merge spre reabilitarea mai multor drumuri de importanță națională, și anume: o secțiune a traseului R33 Hîncești-Lăpușna-M1, secțiunea R14 Bălți-Sărățeni, secțiunea R9 Soroca-Arionești și secțiunea Hîncești-Leova-Cantemir.

În total, vor fi reabilitate 210 de km din drumurile principale, inclusiv  va fi reconstruită pe o lungime de 17 km, șoseaua de centură M3 Slobozia Mare de pe traseul Chișinău –Giurgiulești, care va conecta capitala cu portul fluvial.

Premierul a declarat că evenimentul se înscrie în prioritățile Guvernului pentru primele 100 de zile, prin crearea unor noi locuri de muncă. „Pe acest șantier de 20 de kilometri lucrează aproximativ 100 de oameni, dintre care 92 sunt cetățeni ai Republicii Moldova. Aceștia au salarii competitive, de patru, șase și chiar nouă mii de lei, în funcție de calificare. Până la finele lunii august acest segment de 20 de kilometri va fi finalizat, ceea ce înseamnă o comunicare logistică pentru transportatori și o atractivitate mai mare pentru potențialii investitori în economia Moldovei”, a subliniat șeful Executivului.

La rândul său, Sue Barett, a declarat că Acordul semnat astăzi este cel de-al 100-lea proiect al BERD în Republica Moldova. Împrumutul va fi oferit în trei tranșe, în funcție de progresele obținute. „Vrem să susținem creșterea și dezvoltarea Republicii Moldova, iar acest eveniment se încadrează perfect în acest scop”, a menționat aceasta.

Până în prezent, BERD a semnat 100 de proiecte investiționale în Republica Moldova, în sumă totală de 897 de milioane de euro. Acestea cuprind domeniile  energetic, transporturi, activitatea economică agricolă, industria și sectoarele bancare.

Amintim că acum trei zile, pe 25 iunie, a fost semnat un alt Acord asemănător cu BEI, care prevede oferirea unui împrumut de 150 milioane de euro, de asemena pentru reabilitatarea a 180 km de drumuri naționale.


#6 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 01 July 2013 - 13:36:30


Visualizza messaggioRick, su 25 June 2013 - 15:19:43, dice:

Ah sissssi ..... per quelle che portano a casa loro di certo :p

Per la serie ..... " quando la realtà supera la fantasia ! "


Un funcționar de la Primăria Chișinău și-a construit drum până acasă


Un funcționar din cadrul Primăriei Chișinău și-a construit drum până acasă. Este vorba despre Dumitru Rață, șef de depozit în cadrul Întreprinderii municipale „Exdrupo”. Poliția a luat în vizor acest caz de trafic de influență, iar primarul Dorin Chirtoacă a cerut ca acesta să fie suspendat din funcție pe perioada anchetei, relatează UNIMEDIA.

Potrivit edilului Capitalei, strada Tineretului are circa 500 de metri și se află într-o zonă rezidențială din componența orașului Durlești. În zonă locuiesc și „potențiali membri ai PL”. Acesta a fost construită de „zero”, anterior acolo fiind drum de țară. Totodată, nu există niciun fel de acte de proveniență pentru materialele folosite.

„Strada a fost construită fără să existe acte de proveniență. Este vorba de strada Tineretului, care se află în partea de sus a Durleștiului, cu acces din strada Balcani”, a menționat Dorin Chirtoacă. Angajații Ministerului de Interne au deschis deja o anchetă în acest sens. Pe parcursul anului 2012 aceștia au operat investigații, iar la dosar sunt anexate fotografii și imagini video cu utilaje și lucrători de la „Exdrupo”.

Primarul a solicitat detalii de la subalternii care activează în domeniu, în special de la șeful Exdrupo. „Dl Rață a luat în chirie utilajele. Ei au toate facturile pentru materiale. Nu au luat de la noi pietriș și asfalt frezat. Nu doar întreprinderea municipală Exdrupo efectuează lucrări de acest gen. Da, ai noștri au transportat, dar nu au livrat noi această cantitate de material”, a replicat şeful regiei Exdrupo, Efim Cheptănari.

„Prea bate la ochi, dl Cheptănari. Dacă au transportat utilajele de la Exdrupo, cum putem consideră că a fost procurat materialul din altă parte. Pentru mine este cert că s-a folosit material în mod ilegal. Solicit dlui Gamrețchi, șeful Direcției transport public și căi de comunicație, să efectueze o anchetă de serviciu. De astăzi și până la finalizarea anchetei, să fie suspendat din funcție respectivul Rață și alte persoane implicate”, a cerut Dorin Chirtoacă.

Dacă se va demonstra că Efim Cheptănari este implicat în acest caz, atunci acesta riscă să fie demis din funcție.



Immagine inviata


#7 Vio

Vio

    TpMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,451

    Medaglie


Inviato 05 July 2013 - 13:57:28


Per me sarà molto strano se la BCE non manderà una commissione/squadra di sorveglianza ed il controllo per questo enorme progetto. E poi, un'altra stranezza. Come mai i lavori sono già iniziati da una compagnia quando prima si doveva organizzare l’appalto pubblico???
L’altra cosa che mi ha lasciato con la bocca aperta è: ma veramente ci vogliono 150 mln di € per costruire 210 km di strada???? Preciso sono 150 mln euri in PRESTITO!!! Che giustamente mi chiedo con quale tasso di interesse e per quanti anni e se la povera Moldova sarà in grado di restituirli????

Mi stavo domandando se per caso il “direttore” del cosi detto progetto dei lavori di realizzazione di una strada fosse NAPOLITANO di origine????



"{C}{C}When you were born, you cried and the world smiled. Live your life so that, when you die, you can smile and the world will cry{C}{C}"

"{C}{C}Quando sei nato piangevi ed il mondo rideva. Vivi la tua vita in tal modo che quando morirai, tu potrai ridere, mentre il mondo piangere.{C}{C}"

"Cind ti-ai nascut plingeai iar lumea ridea. Traieste-ti viata in asa fel ca atunci cind vei muri sa poti zimbi iar lumea sa plinga."

- Proverbio Cherokee-





Leggono questa discussione 3 utenti

0 utenti, 3 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum