Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Lilia Bicec: „Am încercat să dau nume personajelor din Marele Exod al moldovenilor”


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,777

Inviato 05 March 2012 - 14:24:57


Până la apariția cărții, era cunoscută publicului moldovean ca jurnalista Lilia Buclis, emigrată în Italia. Odată cu „Testamentul necitit", a devenit Lilia Bicec, cel puțin pentru cine a citit cartea. O istorie de viață cutremurătoare și o carte „dezgolită de metafore", după cum a spus Gh. Erizanu - toate acestea, în articolul de azi, care nu putea fi decât sub forma de interviu în stare pură.
Immagine inviata
Știu că aţi plecat ilegal; în ce măsură se înscrie această experiență în traseul clasic al moldoveanului emigrant?
[color= rgb(30, 30, 30); font-family: FullerSansDTRegular, Helvetica, Verdana, Tahoma, sans-serif; font-size: 15px; line-height: 19px; background-color: rgb(255, 255, 255); ]Sfârşitul secolului trecut a fost anul de cotitură a vieţii mele. Iniţial, după ce am abordat mai multe agenţii turistice din Moldova, am obţinut o viză pentru Cehia. Eram conştientă că, ajungând la Praga, va trebui să continuăm calea in mod clandestin, dar nu-mi puteam imagina cum poate fi. [/color]

Aveam o stare de sufocare în Moldova şi doar plecarea îmi părea singura soluţie. Ajunse la Praga, călăuzele ne-au comunicat că va trebui să mergem prin pădure. Cât vom merge, până unde, nimeni nu ştia. Acolo, în mijlocul pădurii, unde totul părea amorţit, noi - eu, două prietene si încă alte trei femei - trebuia să mergem, să fugim, să ne mişcăm la ordinul călăuzelor. Cât era calea de lungă, nimeni din noi nu ştia: un kilometru, zece sau... 
Călăuza ne-a însoţit pănă la frontiera cu Germania. Eram la vreo 30 de metri, de partea cealaltă ne aştepta un vehicul nemţesc. Trebuia să trecem printre doi piloni - aşa era marcată graniţa dintre Cehia şi Germania la marginea acelei păduri. Dar imediat după ce am intrat în maşină ne-au observat granicerii germani, lăsându-ne să facem câţiva metri, după care au oprit vehiculul, iar pe noi ne-au percheziţionat, încătuşat şi ne-au însoţit într-o închisoare provizorie din Germania. 





.





Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum