Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Permiteți-ne să fim patrioți


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,777

Inviato 02 March 2012 - 19:07:30


Noi, cei plecaţi peste hotare, adică migranţii moldoveni,  ne-am tot săturat să fim etichetaţi drept cei care au plecat, au uitat de copii, casă, părinţi, etc.

 

Mai permiteţi-ne şi nouă să fim patrioţi, fraţi, surori, soţii şi mame, căci de ceva vreme încoace oricine nu are lacăt la gură îşi dă cu părerea despre problematicele fenomenului imigraţiei, despre copiii abandonaţi şi casele pustii din satele Moldovei.

 

De parcă nu de nevoie au plecat cu toţii: profesori, medici, jurnalişti, ţărani, mici întreprinzători... Oare nu aceste familii nu aveau un leu pentru pâine în anii 94 – 98, oare nu şi-au continuat studiile pe la universităţi şi s-au şcolit în Europa copiii de emigranţi datorită efortului părinţilor lor? Şi acum e vina noastră că am plecat?

 

Cam pentru ce ar fi rămas în R. Moldova o familie de tineri căsătoriţi şi cu copii? Pentru salariile de bugetari sau şmechereli gen „cine poate se descurcă”? Nu, am plecat cu toţii pentru familii, pentru copii, şcoală şi casă, iar dacă la un moment dat „casa” s-a mutat în altă parte – la poalele munţilor din Rieti, la Verona, Como, Londra sau Lisabona – păi nu e vina celor care au plecat.





.





Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum