Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Inondazioni in Moldova


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 73 risposte

#41 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 12:41:29


Situazione del 2 agosto...


Immagine inviata



Sul Fiume PRUT

Distretto di Riscani - Comune di Braniste -  il pericolo di inondazioni è stato superato le persone evacuate ritornano in città.

Distretto di Hincesti - Comune di Cotul Morii  - fino ad oggi sono state 440 le persone evacuate dalla zona per  possibili inondazioni.

  
Sul Fiume Nistru

Distretto di Dubasari - Comune di Ustia - dopo kl'inalzamento del livello dell'acqua nel fiume riul, vi è il pericolo di inondazioni villaggio. Al momento è in esecuzione il lavoro di miglioramento della protezione degli argini

Distretto di Criuleni - Comune di Dubasari - Il paese è sotto la minaccia di inondazione nel punto della stazione idrica. Sono state avviate le operazione di intervento.



Attualmente la situazione in generale sembra sia sotto pieno controllo.

Molte persone sono rientrate nelle abitazioni, e le persone evacuate hanno ricevuto viveri e alloggi provvisori.






#42 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 02 August 2008 - 13:04:03


Dubossary

Immagine inviata
Immagine inviata

Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata

Kishinev , Albisoara

Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata

Vadul lui Voda , località balneare , e + balneare di così ….

Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata



Immagine inviata


#43 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 02 August 2008 - 13:11:19


LA tragedia nei villaggi

Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata
Immagine inviata



Immagine inviata


#44 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 02 August 2008 - 13:28:29


LA diga di Dubossary , ieri 1° agosto

V I D E O


Apele din râul Nistru continuă să se umfle
Mai multe diguri gem sub presiunea şuvoaelor.
V I D E O

Pericolul de inundatii ramane valabil in luncile Prutului si Nistrului
Satul Ustia ramane izolat de ape.
V I D E O


Наводнение в селе Крива на севере Молдовы
Видео с сайта protv.md
V I D E O



Immagine inviata


#45 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 14:30:19


Immagine inviata


Immagine inviata


Immagine inviata

Immagine inviata


Immagine inviata


Immagine inviata






#46 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 14:37:12


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.c...olor2=0xe87a9f" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>






#47 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 14:55:51


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.c...olor2=0xe87a9f" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>










#48 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 15:00:40


<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="http://www.youtube.c...olor2=0xe87a9f" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>






#49 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 15:36:01


Dalla rivista FLUX

Armata Naţională ajută sinistraţii cu corturi, apă potabilă şi produse alimentare

Locuitorii din localităţile inundate şi cele aflate în zona de risc sporit, din raionul Râşcani, au fost adăpostiţi, în noaptea de 29 spre 30 iulie, în corturi de campanie ale Armatei Naţionale.



    Militarii au mobilizat patru bucătării de campanie mobile, încât, începând cu ziua de marţi, populaţia retrasă din faţa stihiei a fost asigurată inclusiv cu dejun, prânz şi cină. De asemenea, având în vedere că sursele de apă din localităţile afectate au fost compromise, armata a pus la dispoziţia oamenilor zeci de tone de apă potabilă, în cisterne mobile.

    Ieri, militarii Divizionului de artilerie au început evacuarea gospodăriilor din raionul Ungheni, care sunt în pericol de inundaţie, după ce, pe parcursul zilei de luni, au fost stocate circa 5000 de saci cu nisip pentru fortificarea digurilor de protecţie.

    Ministrul Apărării, Vitalie Vrabie, care a dirijat operaţiunile împotriva inundaţiilor, în coordonare cu administraţia raională, a declarat că circa 100 de militari din Chişinău au fost mobilizaţi cu tehnica militară pentru a transporta oameni şi bunuri materiale, ameninţaţi de puhoiul de apă. Potrivit lui Vrabie, în momentul de faţă, armata colaborează strâns cu reprezentanţii autorităţilor publice centrale şi locale, în vederea asigurării suportului necesar pentru gestionarea situaţiei create şi ameliorarea ei.

    Conform estimărilor din teren, în raionul Ungheni, în total, se află în pericol de inundaţie 420 de case şi 1.261 persoane. Cei mai expuşi pericolului sunt locuitorii din oraşul Ungheni, satele Dănuţeni şi Măcăreşti, unde circa 500 de persoane şi 170 de gospodării se află în calea apei.

    În acelaşi timp, un grup de 22 de militari şi o unitate de tehnică militară din cadrul Batalionului 3 al Forţelor de menţinere a păcii au acordat ajutor la ridicarea barajului în localitatea Doroţcaia şi Pârâta, situate în raionul Dubăsari, pentru a preveni revărsarea apelor.

    Potrivit şefului interimar al Marelui Stat Major al Armatei Naţionale, colonelul Igor Cutie, circa 130 de militari ai Armatei Naţionale şi 17 unităţi de tehnică îşi continuă misiunea de ajutorare a populaţiei în raionul Râşcani. În localităţile riverane Prutului, suspectate de inundaţii iminente – Branişte, Avrămeni şi Reţeni, militarii au evacuat 877 de bărbaţi şi femei şi 222 de copii. De asemenea, armata a evacuat din zona de risc circa 450 de bovine din gospodăriile oamenilor afectaţi de calamitate.

    Armata Naţională dispune în prezent de trei grupuri operative. Este vorba despre grupul tactic Centru (localitatea Ungheni), sub conducerea ministrului Apărării, Vitalie Vrabie, grupul tactic Nord (localitatea Branişte), sub conducerea operativă a viceministrului Apărării, colonel Igor Malai, şi grupul tactic Sud (localitatea Cahul), sub conducerea locotenent-colonelului Eduard Ohladciuc.

    De asemenea, militarii Armatei Naţionale au decis că vor dona persoanelor afectate de inundaţii salariul pentru o zi de lucru, alimente şi echipament. Potrivit ministrului Apărării, Vitalie Vrabie, militarii prin contract şi angajaţii civili ai Armatei Naţionale vor dona benevol salariul pentru o zi de lucru, pentru susţinerea persoanelor afectate de calamităţile naturale.

    În context, ministrul Vrabie a menţionat că Armata Naţională susţine iniţiativa Guvernului de a acorda ajutor oamenilor din localităţile inundate şi lichidarea consecinţelor calamităţilor naturale. Prin intermediul Departamentului Dotări al Armatei Naţionale, se va organiza un punct de colectare a obiectelor de primă necesitate, haine, alimente.

    Ministerul Apărării a dispus asigurarea populaţiei sinistrate cu generatoare electrice, staţii de pompare a apei, corturi, cantine de campanie, echipament.

    Amintim că şi Mitropolia Basarabiei organizează, prin intermediul Misiunii sale Sociale „Diaconia”, o amplă campanie de ajutorare a victimelor inundaţiilor din ultimele zile.


Immagine inviata

Chişinăuienii au evitat riscul de a fi lipsiţi de apă potabilă


    Autorităţile capitalei au anunţat ieri că Staţia de pompare a apei din Vadul lui Vodă, care aprovizionează Chişinăul cu apă potabilă, activează în regim normal. Astfel, riscul deconectării livrării centralizate a apei potabile a fost evitat.



    Potrivit datelor primăriei, ploile de marţi nu au agravat substanţial situaţia, iar nivelul apei râului Nistru a crescut nesemnificativ în noaptea de marţi spre miercuri. La staţia de pompare, nivelul apei era ieri de 19,05 metri. După măsurile de protecţie întreprinse de Regia „Apă-Canal Chişinău”, staţia de pompare poate face faţă unui nivel de 21 de metri de apă, având încă o rezervă de doi metri până a fi inundată. Potrivit specialiştilor, în cursul zilei de ieri se aştepta o ridicare a nivelului apei, dar sub limita critică pentru staţia de pompare.

    Primarul municipiului Chişinău, Dorin Chirtoacă, a comunicat, în cadrul unei conferinţe de presă, că oraşul Vadul lui Vodă nu a fost inundat şi că, în urma intemperiei, nicio persoană nu a avut de suferit. Pagubele materiale vor fi evaluate după ce se va retrage apa şi râul Nistru va reveni în albia obişnuită. Zona inundată rămâne sub supravegherea organelor de poliţie şi a serviciilor Departamentului Situaţii Excepţionale, a mai spus edilul capitalei.






#50 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 02 August 2008 - 15:41:25


Înecaţi în ape şi lacrimi


di Constantin Tănase da Timpul.md



Inundaţiile care au provocat uriaşe pagube materiale şi nenorociri omeneşti ne-au repus în faţa unor adevăruri de mult devenite evidente. Apele dezlănţuite care au măturat totul din calea lor au fost acea hârtie de turnesol care ne-a indicat cu precizie chipul nefardat al actualei guvernări.

Bineînţeles, nici cea mai dezvoltată ţară nu este asigurată sută la sută în faţa unor calamităţi naturale de proporţii. Avem exemple edificatoare în acest sens. Indiscutabil, nu toate efectele inundaţiilor trebuie puse pe seama guvernării. Multe pagube şi nenorociri însă sunt pe conştiinţa ei. De aproape opt ani de zile, guvernarea comunistă, în loc să consolideze digurile, a… „consolidat statalitatea”. De parcă nu era clar: ca să consolidezi statalitatea, mai întâi trebuie să consolidezi digurile. Să opreşti formarea râpelor. Să faci poduri trainice de piatră peste râuleţe şi pâraie. Să cureţi şi să lărgeşti albiile râurilor. Actuala guvernare însă nu a avut timp pentru aşa ceva. Ea s-a ocupat de repartizarea tractoarelor plătite de japonezi, de aprinderea paielor şi a „făcliei albastre” prin şcoli, de împărţirea taloanelor pentru motorină şi de alte acţiuni de caritate… electorală. Casele prăbuşite în apă şi oamenii rămaşi goi pe drumuri ne demonstrează cum a adus Voronin „Europa acasă”, cât valorează această teză cinică şi demagogică pe care Voronin o repetă de atâtea ori.

…Să ne amintim, de exemplu, de calamităţile devastatore care au avut loc în California, SUA. Sinistraţii americani, fiindu-le asigurate casele şi averile, au fost despăgubiţi. Cine să-i despăgubească acum pe sinistraţii noştri? De ce statul nu a lucrat cu populaţia de la sate pentru a o convinge de necesitatea de a-şi asigura casele şi pământurile, ca în Europa? Abia acum realizăm că, de fapt, guvernarea, care ne îngână la ureche de ani de zile aria integrării europene în do major nu s-a ocupat cu „aducerea Europei acasă”, adică cu propagarea şi aplicarea valorilor şi standardelor europene, ci cu turmentarea cetăţeanului în scopuri electorale. Televiziunile prezidenţiale, în locul unor campanii de educare a populaţiei în spirit european, ne-au educat cu „poveşti cu măşti”, cu „dialoguri” cu Voronin, încruntat, care înjură opoziţia şi-l laudă pe Roşca, cu emisiuni kilometrice cu preafrumoasa Ileana Cosânzeana – Burghilă, care, de atâta dor de plai, se subţie ca un pai… pe bani bugetari.

Mii de oameni au rămas fără casă şi fără masă, înecaţi în ape şi lacrimi. Aceşti nenorociţi sunt minţiţi că statul îi va ajuta. Nu-i va ajuta, pentru că n-are atâţia bani. Interesul actualei guvernări nu e cetăţeanul, ci consolidarea statului. Ultimul exemplu: miercuri guvernul a decis să aloce ŞASE milioane de lei pentru… a repara sediul Consiliului Coordonator al Audiovizualului. De ce aceste ŞASE milioane - stoarse şi din impozitele sinistraţilor! - nu s-au dus pe adresa sinistraţilor? Ce ar zice sinistraţii, dacă ar afla despre aceasta fărădelege? Nu vor afla, însă, deoarece pentru asta i s-au dat lui Gorincioi aceste ŞASE milioane…

Ştiu, maidanezii jerpeliţi ai presei prezidenţiale mă vor „combate adânc”, aşa cum îi place Şefului, dar schelălăitul lor mă întăreşte în convingerea că am dreptate.









Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum