Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Mihail Druţă: Italienii mi-au spus: Pleacă, Mihail, să combaţi dictatura comunistă!


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,777

Inviato 23 June 2011 - 10:22:27


[font=" Arial, Helvetica; font-size: 12px; -webkit-border-horizontal-spacing: 2px; -webkit-border-vertical-spacing: 2px; "]

Mihail Druţă, locotenent-colonel în rezervă al Armatei Naţionale, a fost deputat în primul Parlament al RM. La 27 august 1991, el a votat Declaraţia de Independenţă, iar ulterior a lucrat în diverse funcţii în cadrul Ministerului Apărării. În prezent, el se află în Italia, unde munceşte la o fabrică de frigidere. În acest an, Mihail Druţă şi-a luat concediu tocmai în perioada electorală, ca să poată participa, pe 19 iunie, la alegerile pentru Primăria Chişinău. Timp de o săptămână, el face în capitală agitaţie electorală pentru primarul Dorin Chirtoacă. Ieri, ne-a vizitat la redacţie…

- Domnule Druţă, când şi de ce aţi plecat în Italia?

- Sunt acolo din 2006, după ce am fost trecut în rezervă în cadrul Armatei Naţionale. De ce am plecat? Ca să-mi întreţin familia. Din fericire, spre deosebire de alţi moldoveni, am plecat încolo cu întreaga familie. M-am stabilit cu traiul în oraşul Parma, o capitală de provincie din nordul Italiei unde, conform datelor oficiale, la 1 ianuarie 2010 locuiau circa 5500 de moldoveni. Lucrez la o fabrică de frigidere acolo, într-un colectiv internaţional: italieni, arabi, vietnamezi, cetăţeni de diverse naţionalităţi din Europa de Est, America Latină şi Africa Centrală.

- Cum vă simţiţi în Italia?

- Într-un fel, mă simt bine - sunt stăpân pe timpul meu şi îmi câştig pâinea din sudoarea frunţii mele, sunt în contact cu realizările culturii italiene, cu modul de viaţă occidental, unde totul e bazat pe lege. Dar mă simt şi prost, pentru că-mi lipseşte Patria. De acolo, de departe, urmăresc tot ce se întâmplă în R. Moldova şi mă deranjează mult situaţia din ţară. Ard de nerăbdare să mă reîntorc acasă.

[/font]



.





Leggono questa discussione 2 utenti

0 utenti, 2 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum