Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Varvara Vizir – moldoveanca translator, de succes, în Italia


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,776

Inviato 27 March 2011 - 18:28:42


[font=" Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; "]
Immagine inviata

[background=rgb(255, 255, 255); ]Varvara Vizir, mediator lingvistic-intercultural în Italia (translator), este o moldoveancă, care de 12 ani se află la Roma, unde și-a refăcut viața. În Moldova a studiat la facultatea de Jurnalism și Ștințe ale Comunicării de la Universitatea de Stat. Nemulțumită, însă, de situația din țară a plecat și acum doi ani în urmă a susținut teza de licenţă în limbi străine şi comunicare internaţională în cadrul Universităţii  ”Roma tre”  cu aprofundarea limbii engleze şi rusă.
[/font]

[background=rgb(255, 255, 255); ]Acum vorbește cu ușurință despre toate problemele cu care s-a confruntat de-a lungul anilor în Italia. Este mândră de cele obținute și se bucură pentru că este apreciată. Funcția pe care a obținut-o, spune Varvara Vizir, îi aduce plăcere, nu doar bani. Însă cu siguranță îți oferă un trai mult mai decent decât în R. Moldova. Referindu-se la clienții pe care îi are, interlocutoarea noastră a spus că ”sunt cei mai mulţi moldoveni, români şi ucraineni, dar am clienţi şi de alte naţionalităţi”.[/font]

[color= rgb(0, 0, 128); ][background=rgb(255, 255, 255); ][color= rgb(0, 0, 0); font-weight: normal; ]

Cum aţi reuşit să vă afirmaţi în Italia? 

Este rezultatul unei munci de ani de zile. Când pleci în altă ţară începi totul de la zero. Pare o altă viaţă. Uiţi că ai nişte studii sau o facultate. Aici totul e divers şi cunoştinţele culese în ţară îți ajută prea puţin.

N-am avut nici un ajutor. Am realizat totul de una singură. Frecventând multe cursuri am cunoscut diverse persoane: profesori, colegi şi aşa mi-am creat o reţea de prieteni care mă ajută foarte mult. Din ceea ce am învățat, știu că nu există muncă fără răsplată. Doar e nevoie de credinţă şi răbdare şi, de asemenea, să nu te opreşti. M-aţi întrebat cum am reuşit să mă afirm, eu aş zice că e prea devreme să vorbesc despre afirmare. E doar un mic pas, în rest, totul visez să urmeze. Consider că am reuşit doar să penetrez un zid cenuşiu, care mi-a luat mai mult de 10 ani din viaţa mea. Îmi doresc mult ca în următorii ani să merg cu paşi mai rapizi.

[/color][/color][/font]

[/font]



.





Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum