Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

sabato 14 giugno


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
  • Topic Password
Questa discussione ha avuto 16 risposte

#1 Guest_Curiosa_*

Guest_Curiosa_*
  • Ospite

Inviato 16 June 2008 - 13:19:15


via Albisoara a Chisinau.... :girl_impossible:  :girl_impossible:  :girl_impossible:

IMG_9214.jpg

IMG_9179.jpg

IMG_9216.jpg

IMG_9223.jpg

IMG_9226.jpg

IMG_9224.jpg

IMG_9217.jpg

IMG_9251.jpg

IMG_9247.jpg

IMG_9206.jpg


#2 jerry drake

jerry drake

    TpMI

  • Ambasadiani MI1
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,173

    Medaglie




Inviato 16 June 2008 - 13:51:09


Gulph! :o



"Ad ogni uomo il destino ha riservato una donna, se la eviti sei salvo!!"


#3 sergio3

sergio3

    TpXMI

  • Ambasadiani MI1ax
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 10,426
    Località:INSUBRIA -PADANIA
    Interessi: TUTTO

    Medaglie




Inviato 16 June 2008 - 13:57:20


Visualizza messaggiojerry drake, su 16-Jun-2008 14:51, dice:

Gulph! :o

Più che "Gulph"  direi "glu-glu-glu--che disastro!! ma sono state le piogge o è straripato qualche corso d'acqua ????



Io non mi sento italiano, voglio resistere e insorgere


#4 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 16 June 2008 - 14:07:45


În urma ploilor torenţiale înregistrate pe teritoriul republicii la 14 iunie în jurul orelor 16:00 – 18:00 au fost afectate 10 raioane atît din sudul, cît şi centrul din Moldovei, inclusiv şi mun. Chişinău.

În mun. Chişinău, în urma ploilor torenţiale din jurul orei 16.00 a fost inundată str. Albişoara. Drept urmare au fost inundate mai multe automobile. În urma intervenţiei subdiviziunilor Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale a fost salvată o femeie însărcinată, fiind transportată la maternitate şi au fost extrase 10 automobile. Aici problema s-a creat deoarece autorităţile locale nu au avut grijă de curăţarea canalelor de evacuare a apelor pluviale.

În aceeaşi zi către ora 17:00, în str. Sfîntu Gheorghe în urma ploilor torenţiale a căzut un copac peste firele electrice, ceea ce a dus la deconectarea de la energie electrică a întregii străzi. Însă, în seara aceleaşi zile, către ora 22:00 casele de locuit de pe strada Sf. Gheorghe au fost reconectate la curent electric.

În r-ul Cahul, în apropierea satului Zîrneşti, pe traseul Cahul – Chişinău, în urma ploilor torenţiale a fost inundat drum pe o lungime de aproximativ 800 metri.

În rezultatul acţiunilor întreprinse de către Direcţia situaţii Excepţionale raionul Cahul, traficul rutier pe porţiunea dată a fost reluată către ora 19:05.

În r-ul Căuşeni, în satul Copanca, în urma ploilor torenţiale au fost inundate 6 case şi 15 beciuri, a fost spălat drum local cca 25 metri, 4 străzi fiind rămase fără lumină.

În r-ul Orhei, în satul Pohrebeni, pe traseul Orhei – Izvoare în urma ploilor torenţiale a fost spălat parţial drum local de o lungime cca 7 km.

În r-ul Cimişlia, au rămas fără energie electrică – parţial: s. Selemet, Ialpujeni, iar s. Batîr, Troiţcoe şi Javgur - complet fără energie electrică. În seara aceleaşi zile, către ora 23:00, toate localităţile au fost reconectate la energie electrică.

Conform datelor operative parvenite din teritoriu în s. Mihailovca şi Selemet ploile torenţiale au afectat culturi agricole pe o suprafaţă de 96 ha în Mihailovca şi 89 ha în Selemet. La faţa locului activează Comisia pentru Situaţii Excepţionale raionale pentru evaluarea pagubelor şi estimarea prejudiciului material.

În r-ul Leova în urma ploilor torenţiale au rămas fără energie electrică s. Culibabovca, Ciadîra şi Beştimac.

În r-ul Şoldăneşti ale au rămas fără energie electrică s. Răspopeni, Chipeşca şi Dobruja.

În seara aceleaşi zile toate localităţile menţionat mai sus au fost reconectate la energia electrică.

În UTA Găgăuzia în noaptea de 14 iunie, în urma ploilor torenţiale, s-a deteriorat parţial barajul iazului din s. Cotovscoe. Surplusul de apă s-a scurs în rîul Ialpugel. Prejudicii materiale nu au fost înregistrate.

În r-ul Rezina, în urma ploilor au rămas fără lumină s. Lalova, Slobozia-Horodişte, Mincenii de Jos şi Mincenii de Sus. Către seară fost restabilită livrarea energiei electrice în toate localităţile.

De asemenea, în urma ploilor însoţite de grindină în s. Ignăţei au fost afectate 256,5 ha de culturi agricole. La faţa locului activează Comisia pentru Situaţii Excepţionale raionale pentru evaluarea pagubelor şi estimarea prejudiciului material.

În r-ul Floreşti, în s. Prajila, au fost inundate parţial 25 gospodării particulare. La moment, la faţa locului activează Comisia pentru Situaţii Excepţionale raionale pentru evaluarea pagubelor şi estimarea prejudiciului material.

În r-ul Cantemir în urma ploilor torenţiale însoţite de vînt puternic au fost afectate următoare localităţi:

s. Goteşti – au fost inundate 4 beciuri, subsolul casei de cultură, o porţiune de 300 m de drum, în urma căreia a fost blocată circulaţia rutieră pe o oră. Deconectare a avut loc la ora 16:00, livrarea căreia a fost reluată a doua zi la ora 11:00.

s. Ghioltosu – în apropierea satului a fost înnămolită o porţiune 60 m de drum, care ulterior a fost curăţată.

s. Cîrpeşti – a fost rupt barajul iazului din sat, pagube însemnate nefiind înregistrate. În centrul satului a fost deteriorat parţial 300 m de drum. În urma loviturii de fulger, s-a produs scurt-circuit în firele electrice, ceea ce a dus la deteriorarea aparatelor electrice de uz casnic la două case de locuit.

s. Lingura – la intrarea în sat a fost deteriorat şi înămolit parţial circa 80 m de drum.

s. Tartaul – a fost deteriorat podul de importanţă locală de pe o stradă aferentă străzii centrale, ceea de a dus la interzicerea circulaţiei pe el. De asemenea, a fost inundat subsolul unei case de locuit.

În toate localităţile care au avut de suferit în urma ploilor torenţiale activează Comisia pentru Situaţii Excepţionale raionale pentru evaluarea pagubelor şi estimarea prejudiciului material.






#5 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 16 June 2008 - 14:15:17


10 distretti nel sud della Moldova sono stati colpiti da forti pioggie dalle 16:00 alle 18:00 di ieri, tra cui Chisinau.

A seguito delle piogge é stata inondata la strada di Albisoara,é intervenuto il DSE ed hanno salvato una donna incinta, oltre ad estrarre 10 automobili.

Il problema è nato perché le autorità locali non hanno avuto cura della pulizia del canale di scarico acqua e pioggia.

Lo stesso giorno alle ore 17:00 in strada  Gheorghe la pioggia ha fatto cadere un palo elettrico, portando al black out tutta la strada.  

In Causeni, nel villaggio Copanca, a sono state inondate sei case e 15 cantine.,

a MIHAILOVCA  forti piogge hanno colpito e rovinato completamente le colture agricole su una superficie di 96 ettari in Mihailovca.


Questi sono solo alcuni dei danni descritti....






#6 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 16 June 2008 - 14:20:59


E' stato rovinato il grano perché era in fase di crescita...gli orti, e si sono verificati smottamenti nei paesi vicino alle colline....

non si registrano vittime.

Comunque era tanto che non pioveva da fine aprile e quindi la terra era arida....la pioggia é stata sotto un certo punto di vista un bene...






#7 sergio3

sergio3

    TpXMI

  • Ambasadiani MI1ax
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 10,426
    Località:INSUBRIA -PADANIA
    Interessi: TUTTO

    Medaglie




Inviato 16 June 2008 - 15:03:16


Grazie per le precise informazioni--Sergio3



Io non mi sento italiano, voglio resistere e insorgere


#8 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 16 June 2008 - 15:29:44


Visualizza messaggioSeborga, su 16-Jun-2008 15:15, dice:


Il problema è nato perché le autorità locali non hanno avuto cura della pulizia del canale di scarico acqua e pioggia.


quanto assomiglia all'Italia la Moldova ...

Moldova, :heart: .... e ti senti a casa :6:  :rofl:



.


#9 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 16 June 2008 - 15:56:37


In Transnistria , invece , non è successo niente



Immagine inviata


#10 Holly

Holly

    Nb

  • Ambasadiani MI1e
  • Stella
  • Messaggi: 24

Inviato 16 June 2008 - 16:01:40


:(  :(  :(

Poveri moldavi! E di nuovo aumenterano i prezzi per pane, verdure etc :sad (4):  :sad (4):  :sad (4):





Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum