Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Ambasada Italiei in Moldova


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 4 risposte

#1 silvano

silvano

    AdvMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStella
  • Messaggi: 867
    Località:Chisinau, Moldavia
    Interessi: Sport -- nuoto, bici; musica classica, opera, teatro, canzoni napoletani, canzoni dei cantautori.

    Medaglie




Inviato 30 April 2008 - 15:44:25


În octombrie Italia îşi va deschide ambasada la Chişinău
CHIŞINĂU, 30 aprilie / Coresp. "Novosti - Moldova" Vadim Drelinschi /. De la 1 octombrie 2008 în Moldova va fi inaugurată Ambasada Italiei. Acest fapt l-a declarat Premierul Zinaida Greceanîi în cadrul întrevederii de la Chişinău cu Ambasadorul Italiei în RM Daniele Mancini, i s-a comunicat miercuri agenţiei NOVOSTI-MOLDOVA la serviciul de presă al şefului Guvernului.

Anterior, în ianuarie curent, în cadrul vizitei de lucru în RM a ministrului italian de externe Massimo D'Alema, s-a anunţat că Italia va deschide Ambasada sa în Moldova în vara anului 2008.

Toate problemele tehnice, legate de inaugurarea la Chişinău a misiunii diplomatice italiene, vor fi preliminar examinate în cadrul consultărilor de lucru ale experţilor instituţiilor diplomatice din ambele ţări.

În cadrul întrevederii a fost reiterat interesul stabil din partea comunităţii de afaceri din Italia faţă de realizarea proiectelor de investire în RM şi intenţia părţii italiene de a organiza la Chişinău un seminar internaţional, la care vor participa companii italiene din sfera logisticii şi infrastructurii.

Businessul italian manifestă interes faţă de investirea în industria textilă, structura bancară, servicii de logistică, precum şi în dezvoltarea infrastructurii Moldovei.

În prezent, aproximativ 300 de companii italiene conlucrează cu ţara noastră.

| 30.04.2008 11:15 |



"Davanti alle difficoltà non bisogna arrendersi. Al contrario devono stimolarci a fare sempre di più e meglio, a superare gli ostacoli per raggiungere i risultati che ci siamo prefissati."
Paolo Borsellino

GUTTA CAVAT LAPIDEM NON VI, SED SAEPE CADENDO

#2 CRISTY

CRISTY

    TpMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,492
    Località:Milano
    Interessi: Pc, cucina, musica, lettura.

    Medaglie



Inviato 01 May 2008 - 22:51:45


Era ora!! :clapping:
Speriamo solo che sia tutto vero! :girl_sigh:



IPB Image
Affida il tuo cammello alla provvidenza di Dio, ma legalo prima ad un albero.

#3 Cristal

Cristal

    TpMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,421
    Località:Roma
    Interessi: L'anima di una persona sta nascosta nello sguardo, per questo abbiamo paura di guardarci negli occhi. Jim Morrison

    Medaglie





Inviato 01 May 2008 - 23:09:43


Visualizza messaggiosilvano, su 30-Apr-2008 15:44, dice:

Anterior, în ianuarie curent, în cadrul vizitei de lucru în RM a ministrului italian de externe Massimo D'Alema, s-a anunţat că Italia va deschide Ambasada sa în Moldova în vara anului 2008.
Stiam si eu ca era vorba de vara, apoi cineva mi-a zic ca va fi in toamna..... :unknw:



Immagine inviata


www.mondodeicolori.net

L'anima di una persona sta nascosta nello sguardo, per questo abbiamo paura di guardarci negli occhi. Jim Morrison


#4 maricica

maricica

    Nb

  • Ambasadiani MI1e
  • Stella
  • Messaggi: 1

Inviato 03 May 2008 - 22:22:46


:) Sper si eu ca va deschide Ambasada la noi, vreau sa o aduc aici pe mamica mea, in octombrie o sa devina bunica si vreau sa ma ajute ea.
Dar ma gindesc ca nu o sa fie simplu... eu am cetatenie aici, am auzit ca la majoritatea  moldovenilor care cer viza le dau refuz, si aici cu noul guvern nu se stie ce legi vor face cu intregirea familiei, s-au saturat si ei de atitea straini.


#5 silvano

silvano

    AdvMI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStella
  • Messaggi: 867
    Località:Chisinau, Moldavia
    Interessi: Sport -- nuoto, bici; musica classica, opera, teatro, canzoni napoletani, canzoni dei cantautori.

    Medaglie




Inviato 04 May 2008 - 09:41:37


Visualizza messaggiomaricica, su 3-May-2008 23:22, dice:

:) Sper si eu ca va deschide Ambasada la noi, vreau sa o aduc aici pe mamica mea, in octombrie o sa devina bunica si vreau sa ma ajute ea.
Dar ma gindesc ca nu o sa fie simplu... eu am cetatenie aici, am auzit ca la majoritatea  moldovenilor care cer viza le dau refuz, si aici cu noul guvern nu se stie ce legi vor face cu intregirea familiei, s-au saturat si ei de atitea straini.
Cu acordul nou despre facilitarea vizelor dintre UE si Republica Moldova rudele persoanelor care se află legal in UE pot se benificieze ridicarea vizelor facilitată.



"Davanti alle difficoltà non bisogna arrendersi. Al contrario devono stimolarci a fare sempre di più e meglio, a superare gli ostacoli per raggiungere i risultati che ci siamo prefissati."
Paolo Borsellino

GUTTA CAVAT LAPIDEM NON VI, SED SAEPE CADENDO




Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum