Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Dorin Chirtoacă : Va Lăsa Postul De Primar Al Capitalei / Si Dimetterà Da Sindaco


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 22 April 2009 - 13:21:09


Chirtoaca  dichiara che si dimetterà da sindaco di Kishinev

Immagine inviata

Rispondendo ad una intervista telefonica sulla  rumena “hotnews.ro”

Chirtoaca ha annunciato che per ppoter entrrare in parlamento rinuncerà alla cittadinanza rumena
e darà le dimissioni da sindaco di Chisinau .

Dorin Chirtoacă va lăsa postul de primar al capitalei

22 aprilie 2009 10:16

Primarul municipiului Chişinău, Dorin Chirtoacă, va schimba funcţia în favoarea fotoliului de deputat în Parlament. Chirtoacă, alături de alţi 20 de viitori deputaţi, au iniţiat procedura de renunţare la cea de-a doua cetăţenie deţinută, pentru a putea ridica mandatul de deputat.
Potrivit postului privat de televiziune PROTV, vicepreşedintele Partidului Liberal Democrat din Moldova, Alexandru Tănase, a declarat din numele celor trei partide liberale, că toţi cei 20 de viitori deputaţi din opoziţie se conformează legislaţiei pentru a-şi putea ridica mandatele de deputat.
Printre persoanele care au iniţiat procedura de renunţare la cetăţenia altui stat, pentru a-şi putea ridica mandatul de deputat, este şi Dorin Chirtoacă, care deţine cetăţenia României.
Anterior, Dorin Chirtoacă declara, într-un interviu pentru portalul hotnews.ro, că nu va părăsi postul de primar al capitalei \"până la următoarele alegeri\".

Дорин Киртоакэ покинет пост примара столицы

22 апреля 2009 г. 10:16
Примар Кишинева Дорин Киртоакэ сменит должность столичного мэра на кресло депутата парламента. Вместе с другими 20 кандидатами в депутаты Киртоакэ начал процедуру отказа от второго гражданства, наличие которого, по закону, не позволяет стать обладателем мандата депутата.
По информации, распространенной частным телеканалом PROTV, вице-председатель Либерально-демократической партии Молдовы Александр Тэнасе заявил от лица трех либеральных партий, что все 20 кандидатов в депутаты от оппозиции готовы подчиниться требованиям законодательства, чтобы получить депутатские мандаты.
В числе тех, кто начал процедуру отказа от второго гражданства, числится и Дорин Киртоакэ, помимо молдавского горажданства обладающий в настоящее время и гражданством Румынии.
Ранее, в интервью порталу hotnews.ro, Дорин Киртоакэ заявил, что не покинет пост примара столицы «до следующих выборов».

Dorin Chirtoacă will leave the position of mayor of the capital city
Wednesday, April 22, 2009 10:16 AM

The mayor of Chişinău municipality, Dorin Chirtoacă, will change his position in favour of the deputy chair in the Parliament. Chirtoacă, besides other 20 future deputies, has initiated the procedure of abandoning the second citizenship, in order to be able to receive the MP mandate.
According to the private TV channel PROTV, the deputy chairman of the Liberal Democratic Party of Moldova, Alexandru Tănase, declared on behalf of all three liberal parties, that all those 20 future parliamentarians from the opposition are complying with the legislation so as to be able to receive the MP mandates.
Dorin Chirtoacă, who possesses the Romanian citizenship, is also among the persons who initiated the procedure of abandoning the foreign citizenship, in order to receive the MP mandate.
Previously, Dorin Chirtoacă declared, within an interview for the web-portal hotnews.ro, that he won\'t leave the position of mayor of the capital city \"until next elections\".



Il testo della Domanda e la risposta di Chirtoaca


Întrebarea nr. 13 Silvia Grigoras
Am discutat cu multi prieteni din Basarabia vorbitori doar de limba rusa, care au votat cu comunisitii de frica pierderii posibilitatilor existente de studiii si angajare.
1. Cum a fost posibil sa omiteti in campania electorala segmentul populatiei vorbitoare de limba rusa?

2. De ce nu renuntati la postul de primar in favoarea celui de presedinte al tarii? Alegerile din Chisinau au demonstrat ca aveti toate sanse.

3. Care sunt principalele realizari ale D-va la primarie, in conditiile unui guvern ostil si a subfinantarii acute?

4. Este posibil scenariu instaurarii unui regim pseudodemocrat comunist a-la Putin in R. Moldova.

Va doresc mult mult succes, va tinem pumnii si va votam!!!

Dorin Chirtoaca.
1. Nu impartasesc un asemenea punct de vedere. Ne-am adresat in aceeasi masura si vorbitorilor de limba rusa si vorbitorilor de limba romana si vorbitorilor de limba ucraineana sau gagauza. Am avut materiale electorale in mai multe limbi, am participat la dezbateri si in limba rusa, am avut intalniri si cu reprezentanti ai comunitatii ruse. Exista o sensibilitate a lor in ceea ce priveste orientarea pro-europeana si respectarea de catre Partidul Liberal si de celelalte formatiuni din opozitie a adevarului istoric. Dar am observat ca peste aceasta sensibilitate s-a trecut in mare parte si exista chiar o disponibilitate in ceea ce priveste integrarea tuturor comunitatilor etnice din Republica Moldova in Uniunea Europeana, respectand toate acele drepturi pentru comunitatile etnice din oricare stat european.

2. Principiul pe care il respect in activitatea mea politica sau administrativa este consecventa. Corectitudinea si consecventa sunt lucruri de care nu ma pot desparti si nu ma voi desparti niciodata. Din acest punct de vedere am un anagajament ferm in ceea ce priveste pastrarea functiei de primar si respectiv de indeplinire a angajamentelor ca primar al Chisinaului pana la urmatoarele alegeri, apoi vom vedea cum procedam mai departe, eventual pentru un al doilea mandat. Iar lucrul acesta a fost anuntat cu mult timp inaintea campaniilor electorale si reafirmat in timpul campaniei si dupa alegeri.

4. Mi se pare ca este o intrebare tardiva, pentru ca un asemenea regim a fost instaurat de multa vreme. Anul 2001 este anul de inceput si instaurarea a vut loc, pas cu pas, cred ca in doi ani de zile pana in 2003, iar din 2003 e vorba de mentinerea acestui regim si agravarea situatiei. Aprofundarea, daca doriti, a crizei politice si a crizei administrative, sociale, de care doriti, pe care o avem astazi in Republica Moldova.


http://www.hotnews.r...-umanitatii.htm



Immagine inviata





Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum