Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





* * * * * 1 voti

Ambasadorul Enrico Nunziata: Italia va susține Republica Moldova în promovarea reformelor


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 11 risposte

#1 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 23 February 2016 - 14:01:17


Immagine inviata

Italia va susține Republica Moldova în promovarea reformelor și la valorificarea pontențialului relațiilor moldo-italiene în domenii prioritare. Garanția vine din partea ambasadorului italian, Enrico Nunziata și a fost făcută la o întrevedere cu premierul Pavel Filip.
În timpul întâlnirii, cei doi oficiali au discutat aspectele principale ale cooperării dintre Republica Moldova şi Italia în diverse domenii.

"Italia este un promotor activ al intereselor Republicii Moldova în efortul de modernizare şi de aliniere la standardele europene şi ne dorim continuarea acestei colaborări", a declarat Pavel Filip.

Premirul a reiterat interesul Guvernului Republicii Moldova pentru semnarea Acordului de cooperare bilaterală în domeniul securităţii sociale cu autorităţile italiene, ţinând cont de numărul mare de muncitori moldoveni în Italia şi în contextul realizării obiectivului de protejare a intereselor comunităţii moldovenilor aflaţi peste hotare.

În cadrul întrevederii oficialii au discutat despre necesitatea impulsionării cooperării economice şi investiţionale, inclusiv prin reluarea forumurilor economice, care au devenit tradiţionale şi care reprezintă o bună ocazie pentru dezvoltarea dialogului între instituţiile şi mediul de afaceri din Republica Moldova cu partenerii italieni.


#2 giemme74

giemme74

    Tpx4MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,813

    Medaglie



Inviato 23 February 2016 - 17:58:20


riforme... sempre a parlare genericamente di riforme che se il termine "riforma" assumesse automaticamente un'accezione positiva, basta vedere quelle nostrane per capire che il contenuto può essere anche distruttivo...



Immagine inviata


#3 XCXC

XCXC

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 17,634

    Medaglie








Inviato 23 February 2016 - 21:59:50


consiglio a Filip di vedere altrove ed altri esempi europei... come ad es la Germania... (e se furbi di vedere come funziona la GB) e lasciar perdere l'esempio italiopiteco... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



.


#4 Carlo

Carlo

    Tpx3MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 3,832

    Medaglie



Inviato 23 February 2016 - 22:00:19


Visualizza messaggiogiemme74, su 23 February 2016 - 17:58:20, dice:

riforme... sempre a parlare genericamente di riforme che se il termine "riforma" assumesse automaticamente un'accezione positiva, basta vedere quelle nostrane per capire che il contenuto può essere anche distruttivo...

Condivido Gianmarco. Non sanno nemmeno loro quali riforme.
O meglio ... sanno quali riforme fare per farsi i loro affari.




#5 Carlo

Carlo

    Tpx3MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 3,832

    Medaglie



Inviato 25 February 2016 - 13:35:44


Queste sono le riforme ...

UE APOSTROFEAZĂ Republica Moldova pentru administrarea ineficientă a banilor: „Îndemnăm autorităţile să gestioneze resursele cu diligenţă”.

http://jurnal.md/ro/...e-cu-diligenta/

Immagine allegata

  • big-ue-apostrofeaza-republica-moldova-pentru-administrarea-ineficienta-a-banilor-indemnam-autoritatile-sa-gestioneze-resursele-cu-diligenta.png





#6 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 25 February 2016 - 14:34:30


Moldova are o nouă LEGE A PROCURATURII. Consiliul Europei ar putea înceta monitorizarea ţării


Parlamentul a votat cu 65 de voturi în lectură finală Legea Procuraturii, care face parte din strategia de reforme în domeniul judiciar.

Astfel, sistemul Procuraturii va fi format din Procuratura Generală, procuraturi teritoriale şi procuraturi specializate: pentru anticorupţie şi pentru cauze speciale. Nu vor mai exista procuraturi militare, în transport şi la nivelul Curţilor de Apel.
De la 1 ianuarie 2017, în Chişinău va exista o singură procuratură.

Procurorul general va fi desemnat de preşedintele ţării, la propunerea Consiliului Superior al Procurorilor pe un termen unic de şapte ani.

De asemenea, procurorii nu vor putea primi în acelaşi timp salariu şi pensie, iar lefurile lor urmează să fie echivalate cu cele ale judecătorilor.

Proiectul prevede şi depolitizarea instituţiei, iar procurorii ar urma să fie atribuiţi judecătoriilor teritoriale. Mai mult, procurorii nu vor mai gestiona procesele civile, ci doar penale.

Reforma procuraturii este un angajament pe care Moldova şi l-a asumat în faţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei.

O dată eliminată această restanţă, Consiliul Europei ar putea decide să scoată de sub monitorizare Republica Moldova, ceea ce va însemna recunoaşterea gradului de dezvopltare a democraţiei moldoveneşti.
  
Andrian Candu a felicitat grupul de experţi care a elaborat proiectul de lege, condus de juristul Vlad Gribincea, care s-a angajat să elaboreze proiecte de legi adiţionale necesare sistemului.

http://www.publika.m...ii_2544171.html


#7 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 26 February 2016 - 10:38:23


Visualizza messaggiomoldsport, su 25 February 2016 - 14:34:30, dice:

Moldova are o nouă LEGE A PROCURATURII.

Gurin: Imi depun mandatul de Procuror General


"Consider important sa incepem reforma de la varful institutiei"


#8 Carlo

Carlo

    Tpx3MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 3,832

    Medaglie



Inviato 26 February 2016 - 18:03:37


La dimostrazione che hanno un disperato bisogno di soldi ...




#9 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 26 February 2016 - 19:32:17


Bella scoperta!

È' anche la dimostrazione che il grosso del lavoro che volevano fare (capisci a me') e' stato fatto ;) e che hanno già pronto un "degno sostituto".

Ne riparliamo fra un paio di settimane...

PS on topic: oggi è stata approvata in lettura finale la legge sulle rinnovabili


#10 Carlo

Carlo

    Tpx3MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 3,832

    Medaglie



Inviato 27 February 2016 - 14:52:54


E' da tempo che ho capito molte cose ...







Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum