Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Leggenda di Babbo natale e Biancaneve


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 6 risposte

#1 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 21 September 2008 - 12:36:25


Cerco la vera leggenda di Bianco Natale e Biancaneve come da tradizione Moldova, chi mi può aiutare?
tempo fa mi sembra l'avesse riportata qualcuno, ma poi era stata cancellata da un hacker.






#2 emicj

emicj

    Nb

  • Ambasadiani MI1e
  • Stella
  • Messaggi: 39

Inviato 22 September 2008 - 11:26:45


scusami seborga  mi poi scrivere in privato.


#3 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 22 September 2008 - 11:32:30


Visualizza messaggioemicj, su 22-Sep-2008 11:26, dice:

scusami seborga  mi poi scrivere in privato.


ok, vado a vedere.






#4 aluscaion

aluscaion

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 226

    Medaglie


Inviato 22 September 2008 - 13:15:13


http://mdn.md/print....id=2248&lang=ro

CERCA QUI

la verita è che non puoi trovare legende sul Babo Natale, riguardando Moldova, perche fino al 1940 avevamo tutto in comune con la Romania, dopo, una miscela di rumeno e russo.
purtroppo


#5 Seborga

Seborga

    Tpx2MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 2,520

    Medaglie





Inviato 22 September 2008 - 13:43:38


Visualizza messaggioaluscaion, su 22-Sep-2008 13:15, dice:

http://mdn.md/print....id=2248&lang=ro

CERCA QUI

la verita è che non puoi trovare legende sul Babo Natale, riguardando Moldova, perche fino al 1940 avevamo tutto in comune con la Romania, dopo, una miscela di rumeno e russo.
purtroppo


grazie aluscalion.. :6:






#6 liulik

liulik

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 147

Inviato 22 September 2008 - 14:07:59


Visualizza messaggioSeborga, su 22-Sep-2008 14:43, dice:

grazie aluscalion.. :6:
prova anche qua:

http://sarbatori.blo...bel/Mos Nicolae

;)


#7 aluscaion

aluscaion

    MI

  • Ambasadiani MI1-e
  • StellaStella
  • Messaggi: 226

    Medaglie


Inviato 22 September 2008 - 14:15:42


ANCHE QUI TROVI QUALCOSA
PURTROPPO, NON HO TEMPO PER LA TRADUZIONE.



Ieslea
Ieslea reprezinta, in Noul Testament, locul in care s-a nascut Mantuitorul Iisus Hristos. Scena  biblica este reconstituita anual, pentru a reinvia spiritul Craciunului. Poate fi    reprezentata atat prin personaje vii, cu actori  si animale adevarate, cat si prin obiecte artizanale, fabricate din lut. Primul staul simbolic a fost creat in anul 1223, de catre                                 Francois D'Assise, in Italia. Obiceiul s-a  raspandit, apoi, in intreaga lume catolica.
Craciun Liturgic
Potrivit calendarului liturgic, Craciunul  Ortodox se sarbatoreste pe data de 7 ianuarie. Obiceiul a fost pastrat mai ales de catre   credinciosii Bisericii Ortodoxe Ruse. Decalajul                                 se datoreaza folosirii concomitente a calendarului Gregorian si a celui Roman. Primul este folosit in mod curent de majoritatea popoarelor. Cel roman este folosit in scop                                 religios de credinciosii ortodoxi rusi.
Mos Craciun
Mos Craciun este versiunea americana a Mosului  Nicolae din Europa. A aparut in secolul al 19-lea, in Statele Unite, sub denumirea de Santa Claus. Rolul sau era de a imparti cadouri
copiilor cuminti, in timpul noptii de Craciun. Legenda lui variaza puternic de la o regiune la alta a globului. Astfel, popoarele din emisfera nordica il asteapta pe timp de iarna, pe cand cei din emisfera sudica il primesc in toiul  verii.




              



                                          





In asteptarea lui Mos Craciun



Sania cu daruri multe
Vine-n curand de la munte.
Stau cuminte, am fost bun
Si il astept pe Mos Craciun.

Il astept cu nerabdare
Desi acum sunt mai mare
Si doresc sa-i ies in prag
Sa ii spun cate imi e de drag.

Un bradulet de mi-a adus,
Voi fi bucuros nespus,
Iar cu dulciuri, jucarii,
Va bucura alti copii.


Redactate de Marcela Rosu  













Cum e Mos Craciun ?
Mos Craciun este cunoscut drept batranul grasut,  cu barba alba, imbracat cu haine groase de  culoare rosie. Se stie despre el ca traieste  intr-o tara nordica si ca are o sanie mare plina  cu cadouri, trasa de reni. Copiii cuminti din   Australia il vor vedea insa pe Mos venind pe o  placa de surf zburatoare, dar tot trasa de reni. El intra apoi pe horn si le lasa cadourile fie sub brad, fie in pantofi sau in sosete speciale, atarnate deasupra semineului.
                                Traditii romanesti
In traditiile sarbatorilor de iarna, in sanul  familiei, este mult basm, poezie si dragoste.  Cine vrea sa cunoasca sufletul romanului, sa
intre in casa lui, mai ales iarna. Va vedea  atunci cum el se inchina cu fata la Rasarit, de unde vine lumina, isi face semnul crucii inainte
si dupa mancare, sau cum inainte de a taia  painea femeia face peste ea, cu cutitul semnul  crucii de trei ori.  Suntem un popor bogat spiritual. Multe traditii  si obiceiuri de o rara frumusete si de o  deosebita valoare spirituala, sunt concentrate   in jurul celor doua mari sarbatori de iarna:
Craciunul, adica Nasterea Domnului Hristos si Anul Nou. Am mostenit de la stramosii nostrii  Romani sarbatoarea Anului Nou impodobita cu o
multime de datini. La acestea s-au adaugat poezia si legendele pastorilor Daci din Muntii  Carpati.  Cu multi ani inainte de Hristos, in apropierea  Anului Nou, Romanii sarbatoreau pe zeul lor Saturn, cu procesiuni, dansuri si scenete de teatru. Oameni mascati si ceterasi umblau din casa in casa. Toate astea tineau zile in sir si  se vorbea despre ocupatiile sau despre  credintele lor. De aceea, Sfintii Parinti ai
Bisericii, dupa anul 325, au mutat sarbatoarea Nasterii Domnului Hristos chiar in mijlocul  Saturnalelor romane. Aproape toate datinile romanesti de iarna sunt  intre 20 Decembrie si 8 Ianuarie. La 20
Decembrie, in ziua Sfantului Ignatie, Episcopul  Antiohiei, romanii taie porcii. Se taiau porci  si inainte de venirea lui Hristos, tot in aceasta vreme. Dar stramosii nostrii aduceau  acest sacrificiu zeului Saturn. Crestinii de  acum il taie pentru indestularea gospodariilor  si pentru veselia zilelor de sarbatori.
Redactat de   Petcu Irina, Madalina Dragan si Bica Loredana





Leggono questa discussione 2 utenti

0 utenti, 2 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum