Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

«KOMMERSANT-VLASTI» NU A GĂSIT DOVEZI ASUPRA BOGĂŢIEI LUI OLEG VORONIN


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Questa discussione ha avuto 7 risposte

#1 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 20 September 2008 - 00:26:21


Immagine inviata


RUSSIAN PAPER KOMMERSANT-VLASTI LOOKS AT CHILDREN OF CIS PRESIDENTS

Chisinau. The Russian newspaper Kommersant-Vlasti has published a large article about children of presidents of the CIS member states.

The author of the article apparently has not had the opportunity to meet the son of Moldovan President Vladimir Voronin, Oleg, therefore, the report contains facts mainly from the opposition media.

“Oleg Voronin is said to have interests in the pharmaceutical, sugar, wine, metallurgical and wine businesses. The media have reported that he has shares in the hotel business and relations with the US company Trimol, involved in the issue of Moldovan passports. Oleg also holds stakes in a dozen of off shore companies registered on the name of third people. There are also rumors that Oleg Voronin has bought many important media outlets which are currently working on creating a positive image of the Communist Party led by his father. According to unconfirmed information, Oleg is the owner of the construction company Metal-Market, dealing with the sale of metal products, the Zahar (Sugar) association which exports sugar produced by Moldovan companies, and the shipping company Transline. Last year, rumours were circulating that the Voronin family pompously celebrated the first billon of dollars earned by Oleg”, Kommersant says.

The weekly also says that in Moldova there is a joke according to which in this country only Oleg is working. At the same time, the paper says that „even President Vladimir Voronin’s foes, while speaking to Kommersant, did not dare to accuse Oleg of taking advantage of the fact that he is the son of the president”.

“I do not know Voronin’s son personally. Do you think he really exists? Sometimes it seems to me he has been invented by journalists”, Kommersant quotes the leader of the right-wing Christian Democratic Popular Party, deputy parliament speaker Iurie Rosca, as saying.

A similar opinion was expressed by Democratic Party leader Dumitru Diacov who said that „he has no idea what the son of the president is doing”.

“Oleg Voronin himself acknowledges that he owns just one asset, Fincombank, which he founded in early 1990s, long before his father was elected president”, the paper says.

According to Kommersant, the daughter of President Voronin, Valentina, “works as a doctor in a clinic in Chisinau and she is very rarely in the spotlight”.



«KOMMERSANT-VLASTI» NU A GĂSIT DOVEZI ASUPRA BOGĂŢIEI LUI OLEG VORONIN

Chişinău. Săptămînalul rus de popularitate «Kommersant-Vlasti» a publicat un material despre copiii preşedinţilor din ţările CSI, dar nu a găsit episoade condamnabile în biografia lui Oleg Voronin, fiul Preşedintelui Republicii Moldova.

Potrivit Agenţiei INFOTAG, după toate probabilităţile, autorul articolului nu a reuşit să se întîlnească personal cu Oleg, aşa că prezintă, în principal, informaţii din presa de opoziţie. „Se zice că afacerile farmaceutice, cu zahăr, cu vinuri, metalurgice şi bancare reprezintă sfera de interese a lui Oleg Voronin. Presa a scris că el ar deţine cote în business-ul hotelier şi ar avea legături cu compania americană TRIMOL, care confecţionează paşapoarte moldoveneşti, şi despre zeci de companii off-shore pe care el le-ar controla şi care ar fi înregistrate pe numele unor terţe persoane. De asemenea, se zice că pe banii lui Oleg Voronin au fost cumpărate toate medicamentele importante cît de cît, care acum fac intens o imagine pozitivă Partidului Comuniştilor, condus de către tatăl său. Potrivit unor date neconfirmate, Oleg ar fi proprietarul firmei de construcţii "Metal-Market", specializate pe comerţul cu articole din metal, al asociaţiei „Zahăr” care exportă produsele fabricilor de zahăr moldoveneşti, şi al companiei de expediţie "Transline". Iar în anul trecut, întreaga Moldovă discuta despre zvonurile potrivit cărora familia Voronin ar fi serbat pompos primul miliard de dolari, cîştigat de Oleg”, scrie publicaţia rusă.

Săptămînalul prezintă vechiul banc că Oleg este singurul care lucrează în Moldova, dar recunoaşte că „pînă şi duşmanii cei mai înverşunaţi ai lui Vladimir Voronin, în discuţia cu publicaţia, nu s-au hotărît să-l acuze pe feciorul său că profită de rudenia cu Preşedintele în scopuri personale”. „Eu nici măcar nu îl cunosc pe fiul lui Voronin. Credeţi că el există, în fond? Uneori am impresia că este o invenţie a ziariştilor”, îl citează «Kommersant-Vlasti» pe Iurie Roşca, liderul PPCD.

O declaraţie aproape similară a fost făcută de către Dumitru Diacov, preşedintele Partidului Democrat, care a mărturisit că „habar nu are cu ce se ocupă fiul Preşedintelui”.

«Însuşi Oleg Voronin recunoaşte proprietatea asupra unui singur activ, Fincombank, pe care el l-a fondat încă la începutul anilor 90, cu mult timp înainte ca tatăl său să devină Preşedinte”, scrie săptămînalul, care mai informează că fiica lui Voronin, Valentina, lucrează ca medic la o clinică din Chişinău, şi că „aproape nimeni nu îşi aduce aminte de ea”


«КОММЕРСАНТЪ-ВЛАСТЬ» НЕ НАШЕЛ ПОДТВЕРЖДЕНИЙ БОГАТСТВА ОЛЕГА ВОРОНИНА

Кишинев. Популярный российский еженедельник «Коммерсантъ-Власть» опубликовал материал о детях президентов стран СНГ, но не нашел предосудительных фактов биографии сына президента Молдовы Владимира Воронина – Олега.

Как передает «ИНФОТАГ», автору статьи не удалось по всей вероятности встретиться с Олегом, и потому в материале приводятся в основном факты из оппозиционной прессы.

«Сферой интересов Олега Воронина называют фармацевтический, сахарный, винный, металлургический и банковский бизнес. СМИ писали о его долях в гостиничном бизнесе и связях с американской компанией TRIMOL, занимавшейся изготовлением молдавских паспортов, а также о десятках контролируемых им оффшорных компаний, зарегистрированных на подставных лиц. Также поговаривают, что на деньги Олега Воронина скуплены все сколько-нибудь значимые медиаактивы, которые теперь усиленно создают позитивный имидж Партии коммунистов, возглавляемой его отцом. По неподтвержденным данным, Олегу принадлежат строительная фирма "Металл-Маркет", специализирующаяся на торговле металлопродукцией, ассоциация Zahar, экспортирующая продукцию молдавских сахарных заводов и экспедиторская компания "Транслайн". А в прошлом году вся Молдавия обсуждала слухи о том, как семья Ворониных пышно отпраздновала первый заработанный Олегом миллиард долларов», - пишет «Ъ».

Еженедельник приводит старый анекдот о том, что в Молдове работает лишь Олег, но вынужден признать, что «даже заклятые враги Владимира Воронина в разговоре с "Властью" не решались обвинить его сына в использовании родства с президентом в своих целях».

«Я даже не знаком с сыном Воронина. Думаете, он вообще существует? Иногда мне кажется, что он выдумка газетчиков», — цитирует «Ъ» вице-спикера, лидера ХДНП Юрия Рошку.

Почти аналогично высказался председатель Демпартии Дмитрий Дьяков, признавший, что «понятия не имеет, чем занимается сын президента».

«Сам Олег Воронин признает владение только одним активом - Fincombank, который он учредил еще в начале 90-х, задолго до того, как отец стал президентом», - пишет еженедельник.

По его данным, дочь президента – Валентина – «работает врачом одной из кишиневских клиник, и о ней почти никто не вспоминает».



Immagine inviata


#2 alina

alina

    MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStella
  • Messaggi: 188

    Medaglie

Inviato 20 September 2008 - 13:56:45


Infatti non le bastava tutto questo... A chiuso tutti i Kebab di Chisinau per avere più clienti nella sua catena di pizzerie.



Nulla è bene o male, se non si pensa di fare bene o male. (W. Sheakespare)

#3 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 20 September 2008 - 14:06:53


Visualizza messaggioalina, su 20-Sep-2008 14:56, dice:

Infatti non le bastava tutto questo... A chiuso tutti i Kebab di Chisinau per avere più clienti nella sua catena di pizzerie.
si ho sentito di questa cosa strana

per cui non si possono aprire kebab a Kishinev

ma non l'avevo messa n relazione con gli interessi di Voronin :conf (13):



Immagine inviata


#4 alina

alina

    MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStella
  • Messaggi: 188

    Medaglie

Inviato 20 September 2008 - 14:20:05


Visualizza messaggioRick, su 20-Sep-2008 14:06, dice:

si ho sentito di questa cosa strana

per cui non si possono aprire kebab a Kishinev

ma non l'avevo messa n relazione con gli interessi di Voronin :conf (13):


:nono:


Io inizialmente avevo pensato che fosse il McDONALD'S a dare qualche mazzetta a Voronin per chiudere la concorrenza ed invece e stato lui stesso per il suo interesse a vietare il Kebab a Chisinau.



Nulla è bene o male, se non si pensa di fare bene o male. (W. Sheakespare)

#5 alina

alina

    MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStella
  • Messaggi: 188

    Medaglie

Inviato 20 September 2008 - 14:23:30


Dimenticavo, la spiegazione che danno loro: Il Kebab si fa in condizioni antiigienici. Allora vi dico solo una cosa, entrate in qualsiasi altro locale a Chisinau e vedrete che igiene, troverete i dinosauri. I moldavi dicono: Gasesti si balauri. :)



Nulla è bene o male, se non si pensa di fare bene o male. (W. Sheakespare)

#6 Guest_vladislav_*

Guest_vladislav_*
  • Ospite

Inviato 20 September 2008 - 15:25:21


Visualizza messaggioalina, su 20-Sep-2008 15:23, dice:

Dimenticavo, la spiegazione che danno loro: Il Kebab si fa in condizioni antiigienici. Allora vi dico solo una cosa, entrate in qualsiasi altro locale a Chisinau e vedrete che igiene, troverete i dinosauri. I moldavi dicono: Gasesti si balauri. :)

Alina, nustiu ce locale vizitez da eu balauri nu am vazut inca in chisinau.
Ba vreau sa te asigur ca in italia sint localuri mult mai rapanoase decit in chisinau.


#7 alina

alina

    MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStella
  • Messaggi: 188

    Medaglie

Inviato 20 September 2008 - 15:38:28


Visualizza messaggiovladislav, su 20-Sep-2008 15:25, dice:

Alina, nustiu ce locale vizitez da eu balauri nu am vazut inca in chisinau.
Ba vreau sa te asigur ca in italia sint localuri mult mai rapanoase decit in chisinau.


Vladi, ca sa judeci un local trebuie sa intri in bucatarie. ;) Crede-ma ca am avut ocazia sa intru in bucataria la Andy's Pizza si am vazut de toate. :)



Nulla è bene o male, se non si pensa di fare bene o male. (W. Sheakespare)

#8 Guest_vladislav_*

Guest_vladislav_*
  • Ospite

Inviato 20 September 2008 - 15:40:39


Visualizza messaggioalina, su 20-Sep-2008 16:38, dice:

Vladi, ca sa judeci un local trebuie sa intri in bucatarie. ;) Crede-ma ca am avut ocazia sa intru in bucataria la Andy's Pizza si am vazut de toate. :)

Pai iti dau si eu o adresa de o pizarie in torino.
Daca reusesti sa stai 5 minute apoi iti regalez o pizza sa o mininci in localul ala.
:24:  :24:  :24:  :24:





Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum