Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Cum se descurcă moldovenii reveniţi acasă după mai mulţi ani lucraţi peste hotare


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,776

Inviato 03 August 2012 - 18:08:22


Foto: mediafax.ro

Peste 800 de moldoveni reveniţi acasă de peste hotare au apelat, anul trecut, la Agenţia pentru Ocuparea Forţei de Muncă. Din teamă să nu şomeze, ei acceptă ofertele de muncă propuse. Statul îi susţine financiar doar pe cei care îşi deschid mici afaceri. Ceilalţi se descurcă cum pot.

Claudia Postolachi, din satul Fundul Galbenei, raionul Hânceşti esteprofesoară de matematică. Zece ani în urmă, din cauza sărăciei, a lăsat totul şi a plecat la muncă peste hotare. Timp de şapte ani a îngrijit de bătrâni. Acasă se află deja de trei ani. 
  
"Ruptura se vede, dar am depus munca pe care sunt în stare să o fac şi m-am întors la şcoală. Nu voi mai pleca, fiindcă am nepoţii, mai plec la ei, ne întâlnim", a menţionat profesoara de matematică Claudia Postolachi. 

"Unii vor să lucreze pe specialităţii deţinute anterior. În cazul în care nu e posibil, agenţiile le propun o recalificare, să treacă un curs de formare profesioanală şi să-şi schimbe profesia", a declarat reprezentant AOFM Valentina Lungu. 

În prezent, statul oferă prin intermediul programului "Pare 1 plus 1"granturi nerambursabile moldovenilor care revin acasă şi vor să deschidă o afacere.

"Ministerul nu are bani, nu are buget rezervat, pentru asemenea acţiuni, deşi ne-am dori foarte mult, pentru că nu ne putem promova şi realiza scopurile pe care ni le-am propus", a precizat şefa Direcţiei Politici Migraţionale, Valentina Ungureanu. 

Potrivit Agenţiei pentru Ocuparea Forţei de Muncă, 130 de şomeri, dintre moldovenii întorşi de peste hotare, au fost înregistraţi până în iunie 2012





.





Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum