Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Vezi cât te costă să construieşti o casă


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Ambasada.it

Ambasada.it

    TpX2MI

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 15,776

Inviato 28 May 2011 - 20:51:25


Un apartament în Chişinău sau o casă la sol, în suburbie. E o dilemă pentru mulţi dintre locuitorii Capitalei. Un apartament costă ceva mai puţin, dar cei care îşi ridică o casă spun că merită cheltuiala pentru propria curte şi o colţ de natură.


Acum patru ani, Sergiu Pricop a vândut apartamentul din Capilată şi a cumpărat o casă în comuna Dumbrava. Ca să se mute la curte a trebuit, însă, să suporte cheltuieli suplimentare.


“Cu 48 de mii am vândut apartamentul şi am cumpărat casa cu 50 de mii de euro. Era fără acoperiş, fără uşi, fără ferestre. Am investit circa 20 de mii, poate şi mai mult”, relatează acesta.


Dar nici aşa Sergiu Pricop încă n-a terminat casa, nemaivorbind de faptul că a trebuit să plătească din propriul buzunar pentru un drum de acces până la poartă.


Costul unui apartament în oraş e mai mic. O locuinţă cu două camere costă în Chişinău aproximativ 40 de mii de euro, cu mult mai puţin decât cheltuielile pe care trebuie să le suporte amatorii de trai la ţară.


Astfel, preţul unui teren şase ari, necesar pentru construcţia unei case de 100 de metri pătraţi, se ridică la 20 de mii de euro. Încă 30 de mii de euro costă materialele de construcţie şi leafa muncitorilor.


Pe lângă asta, proprietarul va trebui să investească pentru lucrările de finisare o sumă importantă, în funcţie de gusturile sale.





Sursa: PublikaTV



.





Leggono questa discussione 1 utenti

0 utenti, 1 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum