Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

Petrecînd Paștele între pereții internatului


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Rosa

Rosa

    Amministratrice

  • Ambasadiani MIra
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 4,833

    Medaglie




Inviato 30 March 2010 - 23:42:10


30.03.2010
Diana   Răileanu

         Programul de  sărbătoare, prânzul pascal, pasca nu pot înlocui totuși dragostea  părintească

                      Pregătirile de Paşti la şcoala internat din satul Cinişeuţi  raionul Rezina sunt în toi. Pereţii internatului sunt împânziţi de  gazete pictate de copii, deridicătoarele au avut grijă să dea cu var  tulpinile copacilor, iar din sălile de clase se aud elevii repetând  cântecele din programul de sărbătoare. Chiar dacă de sărbători copii  sunt liberi să plece acasă, o parte din ei rămâne la internat: unii  pentru că sunt orfani, alţii pentru că sunt despărţiţi de părinţi din  cauza sărăciei.

În ziua de Paşti însă aceştia au parte de un  program mai special - spune Vera Suholitco, responsabila de educaţie:  „Pentru ei se coace pasca, pentru ei se vopsesc ouăle, dădaca, dimineaţa  tare pe la 5 merge şi sfinţeşte această pască şi ei mânîncă şi sfinţit,  prânzul este de sărbătoare”.

Europa Liberă: Ce înseamnă un  prânz de sărbătoare?

Vera Suholitco: ”De exemplu de Paşti,  dimineaţa le dăm ouă vopsite, fripturică cu carne de găină, pârjoale,  suc, cina e mai deosebită”.

Vera Suholitco zice că străduinţele  profesorilor de a face sărbătorile de Paşti să treacă cât mai interesant  pentru copii par să nu compenseze căldură părintească de care ei au  nevoie: „Vreau să vă spun că câtă străduinţă nu o vom depune noi,  părinţii nu îi putem înlocui. Când vin părinţii chiar din familiile cele  mai vulnerabile, copiii cu bucurie îi întâlnesc, îi petrec şi rămân cu  lacrimi în ochi în instituţie. Majoritatea copiilor care pleacă în  vacanţă vin cu dulciuri, vin cu copturi, se apropie sărbătorile de Paşti  şi tot cineva le dă la drum câte ceva ca să vină în şcoală fiindcă când  o venit copilul, ceilalţi îl întreabă dar ce ai adus, da dă-mi şi mie o  bucăţică. Aşa-s copii în internat.”

Vlăduţ se numără printre  copiii care de Paşti, pentru o săptămână, vor merge acasă: „O să ajut  părinţii, mama, tata, bunicii, o să ne pregătim de paşti. O să aibă  parte de bucurie din partea mea”

La fel şi Doiniţa Plăcintă: „Îmi  place că mă duc acasă, cu părinţii, adică noi cu mămica mea, cu sora,  petrecem, vin toate neamurile noastre, vin la casa părintească. În ziua  de Paşti îmi place foarte mult să mă duc la biserică să sfinţesc ouăle.  La mine în clasă sunt două trei persoane care nu au aşa posibilitate să  se ducă, au probleme în familie sau părinţii aşa au vrut. Parcă simt că  undeva ei plâng pe ascuns şi înţeleg că au o jale în dânşii”.

Lenuţa,  colega de clasă a Doiniţei, pare să fie mai puţin impresionată că va  avea o săptămână de vacanţă la Paşti. Ea oricum nu are la cine merge:  „Eu o să stau la şcoală cu prietenii, cu colegii. Vom sărbători şi  noi... vom privi televizorul, ne vom juca. Vom mânca pască, ouă...”

Copii  care rămân la internat în ziua de Paşti au parte şi de cadouri adunate  de la oamenii de bună credinţă sau organizaţiile de binefacere din  raion.
http://www.europalib...le/1998240.html



Connettere internet cuore e cervello prima di scrivere!! (Franangy)




Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum