Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





- - - - -

La prestigiosa rivista “the new yorker” pubblica 13 pagine sul traffico di donne dalla MD


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 Rick

Rick

    Tpx5MI

  • Ambasadiani MI1a
  • StellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 5,223

    Medaglie



Inviato 04 May 2008 - 00:36:38


LINK all’articolo in inglese sulla rivista

http://www.newyorker...n?currentPage=1




Basarabeanca Stella, eroină în “The New Yorker”
03 Mai 2008, 17:14
Afişări: 165


Publicaţia americană The New Yorker zugrăveşte pe pagini întregi lupta unei activiste din Republica Moldova cu monstruozitatea traficanţilor de carne vie. La doar 26 de ani, Stella Rotaru, o absolventă de psihologie din Chişinău, a salvat nenumărate femei provenite din Republica Moldova din mîinile celor care le forţau să se prostitueze în ţări precum Dubai, Emiratele Arabe Unite, Bahrain, Cipru sau Kosovo.

Immagine inviata

La doar 26 de ani, Stella Rotaru, o absolventă de psihologie din Chişinău, a salvat nenumărate femei provenite din Republica Moldova din mîinile celor care le forţau să se prostitueze în ţări precum Dubai, Emiratele Arabe Unite, Bahrain, Cipru sau Kosovo. Numărul ei de mobil e scrijelit pe pereţii unei închisori din Dubai, după cum i-a spus o fostă deţinută pe care a salvat-o, iar telefonul ei jerpelit, cu vopseaua cojită, stă întotdeauna deschis.

“Nu îmi închid niciodată mobilul. Nu-mi pot permite, din punct de vedere moral, să fac asta”, le-a povestit celor de la “The New Yorker” activista care lucrează la biroul din Chişinău al Organizaţiei Internaţionale pentru Migraţie.

“Când Stella primeşte un telefon prin care i se cere ajutorul, trebuie să fim atenţi. Întâi ne face semn cu mâna să facem linişte şi dacă nu o observăm începe să arunce cu obiecte în noi”, spune colega sa de birou, Irina Todorova, care a văzut că nimic nu o poate opri pe tânăra din misiunea sa de salvare: “Nu te poţi certa cu ea, nu-i poţi spune nu”.

Stella Rotaru primeşte apeluri şi SMS-uri disperate din toate colţurile Pământului. Anul trecut, cam de Crăciun, o tânără de 19 ani obligată să se prostitueze într-un cazinou din Cipru o suna şi îi trimitea SMS-uri zi şi noapte cerându-i ajutorul. Au vorbit despre cum ar putea să fie salvată în timpul controlului anual pe care prostituatele din respectivul bordel trebuiau să îl facă la un spital de localitate. Rotaru a sunat pe cineva care lucra la un ONG din Cipru care a avut grijă ca un poliţist de încredere să fie la spital în timpul controlului.

Tânăra femeie trebuia să poarte o bentiţă ivorie pentru a putea fi recunoscută. Planul a funcţionat, Stella s-a ocupat de toate documentele necesare repatrierii, a cumpărat biletele de avion, iar victima s-a putut întoarce acasă de Revelion. De multe ori însă, acasă însemna pentru femeile vândute peste graniţă continuarea bătăilor şi abuzurilor din captivitate. Un sondaj arată că majoritatea femeilor din Republica Moldova devenite carne pentru traficanţi au fost mai întâi victime ale violenţei domestice.

Immagine inviata

În acest caz, ele sunt duse de Stella la un centru de recuperare al Organizaţiei Internaţionale pentru Migraţie de la Chişinău. Stella Rotaru îşi aminteşte cum o aştepta o dată la aeroport pe o fată obligată să se prostitueze în Emiratele Arabe Unite. Tatăl victimei, care lucrase pe vremuri în armată, era beat. “Îşi schimba atitudinea de la un moment la altul. O dată spunea «O, fetiţa mea, abia aştept să se întoarcă fetiţa mea», altă dată «O omor pe nenorocită». Când a ajuns, toţi s-au îmbrăţişat şi a plâns”.

Puţine dintre fostele captive sunt în stare de gânduri de răzbunare o dată salvate. Bătăile, violurile şi ameninţările proxenenţilor nu li se şterg din minte şi se simt intimidate de torţionari, chiar dacă ei sunt departe, iar ele libere. Tocmai de aceea, Stella Rotaru o admiră pe o minoră dintr-un sătuc din Moldova, care a ajuns să fie vândută în Bahrain, iar apoi dusă în Istanbul, unde a auzit că proxenetele vrea să o revândă.

Atunci fata l-a drogat şi a fugit cu 150 de dolari în buzunar, bani care i-au ajuns cât să ia feribotul până la Odessa, unde o aştepta activista. “E una dintre fetele acelea de la ţară care ştiu să se descurce în viaţă. Avea la acel moment 17 ani, era micuţă şi brunetă şi a refuzat să o dea pe cea care a recrutat-o pe mâna justiţiei. A zis: ştiu cum să o găsesc, o să o bat. A reacţionat neobişnuit la traumă, mi-a plăcut”.

Stella Rotaru locuieşte într-un apartament înghesuit din Chişinău împreună cu fratele său mai mic. Mama ei, fostă contabilă, lucrează acum ca menajeră în Bologna. Fratele ei e student, lucrează noaptea ca bucătar şi vrea să emigreze în Irlanda. Stellei îi place însă acasă: “Îmi iubesc ţara, nu cred că aş fi fericită nicăieri altundeva”.

Poliţişti corupţi

Potrivit “The New Yorker”, cei mai mari proxeneţi din Republica Moldova sunt foşti poliţişti. De multe ori, oamenii legii nu doar că îi protejează pe traficanţii de carne vie şi pe proxenenţi, ci le cer ei înşişi favoruri sexuale prostituatelor. În faţa acestei situaţii, poliţiştii cinstiţi se simt descurajaţi, iar Alina Budeci, psihoterapeutul de la Fundaţia “La Strada”, citat de “The New Yorker”, îi înţelege: “Poţi să găseşti un poliţist care să muncească ani la rând să prindă un mafiot. Mafiotul e arestat şi condamnat şi apare după câteva zile în faţa lui, la secţia de poliţie, şi îi zice: «Uite-te la mine, sînt liber. Mi-am cumpărat libertatea cu 40.000 de euro»“.

Immagine inviata

Stella Rotaru în stânga, împreună cu o beneficiară a serviciilor sale . Foto: Bela Doka (The New Yorker)



Immagine inviata





Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum