Vai al contenuto

  • Log In with Google      Accedi   
  • Registrati ora!
  Moldova-mms.com News dal Regina Pacis Seborganelmondo  




SMMS   a
moldova-mms.com

     VEDI MEGLIO
    
e commenta >>

     IMGS   a:   live @ moldova-mms . com
     MMS    a:   live @ moldova-mms . com





* * * * * 1 voti

Protecția socială a moldovenilor din Italia este o prioritate pe agenda Guvernului de la Chișinău


  • Non puoi aprire una nuova discussione
  • Effettua l'accesso per rispondere
Nessuna risposta in questa discussione

#1 moldsport

moldsport

    TpMI

  • Ambasadiani MI1e
  • StellaStellaStellaStella
  • Messaggi: 1,099

    Medaglie





Inviato 25 September 2014 - 09:07:50


Immagine inviata

Prim-ministrul Iurie Leancă a avut o întrevedere cu Gianni Bottalico, președintele Asociației Catolice a Lucrătorilor Italieni (ACLI). Discuțiile s-au axat pe efortul Guvernului de la Chișinău de a semna Acordul moldo-italian în domeniul securităţii sociale.

„Am fost în anul 2010, la ACLI și am văzut instituția pe care o conduceți. Știu că ați realizat mai multe acțiuni pentru comunitatea moldovenilor din Italia și interesul pe care îl aveți de a consolida relațiile noastre, dar și problemele cu care se confruntă diaspora noastră. Subiectul care preocupă cel mai mult concetățenii noștri în Italia este lipsa unui acord bilateral ce ar rezolva problema transferului de pensii dintr-o țară în alta. Acest subiect este central pentru noi" a precizat șeful Executivului de la Chișinău.

Președintele Asociației Catolice a Lucrătorilor Italieni a spus că insitituția pe care o conduce își propune să ajute cât mai multe persoane care întâmpină dificultăți în câmpul muncii. „În numele organizației pe care o conduc, îmi asum angajamentul de a informa institițiile guvernamentale, parlamentarii italieni, dar și cei europeni, despre această dorință a moldovenilor - de  a semna Acordul în domeniul protecției sociale cu Italia.

Immagine inviata

Noi înțelegem foarte bine că subiectul accesului la pensii pe măsura contribuțiilor în ambele țări este, întâi de toate, o chestiune de demnitate socială",  a adăugat Gianni Bottalico.
În context, Premierul a menționat că odată cu semnarea acestui Acord, mai mulți cetățeni vor reveni acasă: „Știu că mulți moldoveni vor să revină acasă, dar cu condiția de a primi pensia, fiind în Moldova. Ei lucrează acum în Italia, plătesc impozite."

Gianni Bottalico a propus organizarea la Roma, cu prilejul vizitei Premierului Iurie Leancă, a unei conferințe moldo-italiene la cel mai înalt nivel. De asemenea, reprezentanții ACLI și-au oferit disponibilitatea de a lansa și proiecte inovatoare în agricultura Republicii Moldova.

ACLI este o organizație non-guvernamentală și are scopul de a proteja drepturile muncitorilor, inclusiv a emigranților care lucrează în Italia.  Organizația are un milion de membri și oferă servicii unui număr de aproximativ 3 milioane de persoane din Italia, prin intermediul a 6.500 de structuri locale. De asemenea, ACLI are reprezentanțe în mai multe țări europene, dar și în America de Sud, Africa de Sud și Australia. (gov.md)





Leggono questa discussione 0 utenti

0 utenti, 0 ospiti, 0 utenti anonimi










                                                               Effettua i tuoi pagamenti con PayPal.  un sistema rapido, gratuito e sicuro.



info@ambasada.it

 Telegram.me/Ambasada     iMessage: info@ambasada.it

fax (+39) 02 70033057       tel (+39) 02 45077169


Sedi diplomatiche della Repubblica di Moldavia:

Ambasciata di Roma
   Consolato di Milano  Consolato di Padova





Privacy e Cookie Policy / Termini e Regole del Forum